PIWO - poznaj wszystkie zalety i wady złocistego napoju !

Piwo - poznajemy prawdziwe fakty i obalamy mity

Gdy dbamy o nasze zdrowie i szczupłą sylwetkę wypicie orzeźwiającej szklanki złotego napoju może wywoływać w nas poczucie winy. Okazuje się, że niepotrzebnie. Picie piwa w rozsądnych ilościach ma właściwości zdrowotne, chroni przed chorobami serca, nerek, wzbogaca organizm w bardzo dobrze przyswajalne składniki i minerały, a do tego...nie dziwcie się, ale ma właściwości odchudzające.


Zalety piwa

- ODCHUDZA ! ?

 Przeprowadzone badania na Uniwersytecie Hebrajskim przez prof. Shela Gorinsteina wykazały zaskakujące wyniki. Okazało się, że piwo nie jest takie straszne, jak się wydaje. Międzynarodowy zespół naukowców odkrył, iż piwo ma właściwości odchudzające.
To, że tyjemy od piwa to mitOdwodnienie tkanek, które jest następstwem wypicia piwa powoduje, że jednak nie przybieramy na wadze. Do tego dodać trzeba fakt, że spożycie tego orzeźwiającego napoju ma pozytywny wpływ na proces spalania węglowodanów i tłuszczów, które zostają szybciej przetrawione. Więc, jakby na to nie patrzeć, od samego piwa nie tylko nie tyjemy, a jeszcze chudniemy.  Istotną rzeczą jest również to, iż piwo zawiera potas, fosfor, magnez, wapń i sód. Dodatkowo jest bogatym źródłem witamin z grupy B, B1, B2, PP oraz B12, a witamina B1 wpływa korzystnie na przemianę materii.
Wszystko to brzmi pięknie - no ale skąd wziął się ten mit ,że piwo tuczy? To nie wina piwa - tylko nas samych i wszystkiego co oprócz niego spożywamy. Dobrze znane wszystkim: chipsy, pizza, paluszki, orzeszki... Zawarty w piwie chmiel niestety niektórym osobom znacznie wyostrza apetyt ;) Samo piwo - biorąc pod uwagę inne napoje ( mleko, soki, jogurty pitne, koktajle ) nie jest wcale takie kaloryczne. Kaloryczność zależy głównie od zawartości alkoholu: 100 ml to od 43 kcal (piwo jasne), do 60 kcal (ciemne, dosładzane). Litr słabszego piwa (czyli 2 butelki ) ma więc około 430 kalorii - a litr pełnego mleka to nawet aż 680 kalorii! Do tego weźmy pod uwagę też fakt, że piwo wchłaniane jest przez organizm cztery razy szybciej niż mleko.

- JEST ŹRÓDŁEM WIELU CENNYCH SUBSTANCJI ODŻYWCZYCH

Nie zawiera tłuszczu, a jest źródłem witamin z grupy B (B1, B2, PP oraz B12) pochodzących ze słodu i drożdży oraz  składników mineralnych takich jak: potas, fosfor, magnez, wapń, sód ( sód w minimalnych ilościach). Piwo można traktować jako produkt zbożowy. Powstaje przecież na bazie brzeczki uzyskiwanej najczęściej z jęczmienia. Bardzo dużo cennych składników zawiera w sobie chmielowa szyszka - jest to co najmniej 150 substancji aktywnych! Nadają one piwu goryczkę, ale też mają właściwości lecznicze. Chmielowe szyszki są źródłem dwóch żywic - humuliny i lupuliny. Duża zawartość witamin i minerałów czyni z piwa napój o właściwościach wspomagających funkcjonowanie układu nerwowego, likwidujących zmęczenie i nerwowość oraz wpływających korzystnie na ukrwienie skóry oraz wygląd i stan włosów.

Uwaga: Zbyt duża ilość piwa wypłukuje z organizmu pierwiastki i witaminy !
Zachowujmy rozsądek.

- ZAPOBIEGA CHOROBOM NEREK

Zawarty w piwie chmiel i sole potasowe działają moczopędnie, przepłukując nerki z zalegającego w nich piasku i drobnych kamieni. Moczopędne właściwości piwa, powodują oczyszczenie naszego organizmu. Pamiętajmy jednak, że  piwo nie jest lekarstwem na nerki, działa jedynie zapobiegawczo na ludzi mających zdrowe nerki.

- ZAPOBIEGA CHOROBOM SERCA

Piwo podobnie, jak czerwone wino zapobiega odkładaniu się skrzepów w arteriach krwionośnych, a więc zapobiega i chroni w pewnym stopniu zawałom serca i udarom.

Już w 2000 roku duńscy naukowcy dostarczyli dowodów obalających tezę, że wino jest zdrowsze od piwa. W badaniu tym porównano pacjentów spożywających wino i piwo. Osoby preferujące piwo miały wyższe stężenie witaminy B6 w surowicy krwi, a co za tym idzie mniejsze ryzyko zachorowania na serce. Do podobnych wniosków doszli naukowcy hiszpańscy. A więc piwo jest podobnie skuteczne w prewencji chorób serca jak wino.

- WPŁYWA NA SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWĄ

Fakt ten został również potwierdzony badaniami. Wykazano że, umiarkowane spożycie alkoholu wpływa na zachowanie sprawności umysłowej. Związane jest to między innymi z dużą ilością soli mineralnych i witamin z grupy B.

- ZAPOBIEGA NOWOTWOROM

Przeprowadzone badania potwierdziły fakt, że ciemne piwo zawiera taką samą ilość przeciwutleniaczy ( polifenoli ) co czerwone wino. Przeciwutleniacze mają zdolność neutralizowania wolnych rodników – niestabilnych grup atomów, które powstają w organizmie pod wpływem różnych czynników zewnętrznych (takich, jak : promieniowanie, zanieczyszczone środowisko, palenie papierosów). Wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju wielu groźnych chorób: nadciśnienia, cukrzycy, bezpłodności, miażdżycy, osłabienia organizmu, a także nowotworów, przyspieszają też proces starzenia.
Pamiętajmy, że najzdrowsze ( choć bardziej kaloryczne ) jest ciemne piwo

- ZAPOBIEGA OSTEOPOROZIE

Udowodniono, że picie piwa może zapobiegać utracie gęstości mineralnej kości.

- ZAPOBIEGA ANEMII

 Okazało się, że piwo jest także doskonałym źródłem żelaza, które jest ważnym składnikiem diety. Jak stwierdzili hiszpańscy badacze z Uniwersytetu Valladolid ciemne piwo zawiera więcej wolnego żelaza niż piwa jasne czy pozbawione alkoholu.

- PIELĘGNUJE WŁOSY 

Piwo jest bardzo skutecznym środkiem przeciw wypadaniu włosów i łupieżowi. Dodaje włosom blasku i je odżywia.

Maseczka z piwa i żółtka na włosy

Wbij żółtko do miseczki i stopniowo utrzyj je z  50 ml piwa. Nałóż mieszankę na umyte włosy i potrzymaj na głowie przez 20 minut. Najlepiej pod kompresem z ręcznika.

piwo


Co za dużo - to niezdrowo ...

Pamiętajmy, że duże ilości piwa pite systematycznie szkodzą i uzależniają. Poza tym działając moczopędnie wypłukują z organizmu witaminy i sole mineralne. Bezwzględnie piwa i innych napojów alkoholowych muszą wystrzegać się kobiety w ciąży i karmiące piersią. Alkohol może uszkadzać mózg płodu czy niemowlęcia! 
Napój ten jest także niewskazany dla osób chorych na serce, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, schorzenia trzustki i wątroby !


Szczególnie zdrowe grzane piwo

Takie piwo jest świetnym sposobem na rozgrzanie. Obok ziołowych herbatek i czosnku to jeden z najskuteczniejszych środków do walki z przeziębieniem lub grypą.

Dodatek  aromatycznych przypraw: goździków, imbiru, cynamonu, skórki pomarańczy, a także miodu sprawia, że grzaniec jest nie tylko pyszny, ma oszałamiająco korzenny zapach i aromat, ale też jest bardzo zdrowy. Imbir pomaga przy przemarznięciu, przeziębieniu i grypie. Obniża gorączkę i zwalcza chorobotwórcze drobnoustroje. Cynamon ma również silne właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i grzybobójcze. Tym bardziej powinniśmy używać go więcej i częściej w okresach większej zachorowalności i przeziębień. Właściwości antybakteryjne goździków również zostały docenione i potwierdzone naukowo. Mają one także działanie antynowotworowe.

Grzane piwko z dodatkiem tych aromatycznych przypraw pomoże nam się uporać z przeziębieniem i świetnie nas rozgrzeje w długie, chłodne i jesienne wieczory.


Przedstawione powyżej zalety picia piwa, nie mają na celu nikogo nakłaniać do picia piwa. Są umieszczone w celach informacyjnych, a ich prawdziwość potwierdzają liczne badania naukowe i artykuły . Pijmy piwo z rozwagą, a na pewno nie ucierpi na tym nasze zdrowie, kondycja psychiczna i sylwetka, ale zyska ;)


Jeśli szukacie dobre i sprawdzone przyprawy do grzańca to podaje link KLIK
Szyszki chmielu tutaj : KLIK

Komentarze

  1. Ten opis dotyczy oczywiście prawdziwego piwa z Czech z małych regionalnych browarów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie ma na swiecie lepszego piwa od niemieckiego. Ten kraj siedzi w tym od zawsze. Kto w temacie ten wie i potwierdzi. Zadne czeskie polskie czy angielskie

    OdpowiedzUsuń
  3. a czy pasteryzacja ma tu jakies znaczenie bo i trudno jest o takie piwo bo szybko sie psuje to i pijalnie nie sa chetne zamawiac

    OdpowiedzUsuń
  4. a czy pasteryzacja ma tu jakies znaczenie bo i trudno jest o takie piwo bo szybko sie psuje to i pijalnie nie sa chetne zamawiac

    OdpowiedzUsuń
  5. dunskie carlberger

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz