"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

czwartek, 7 sierpnia 2014

Orzechy piorące - naturalny i tani odpowiednik chemicznych detergentów !

Orzechy piorace - czy rzeczywiscie sa lepsze ?


Orzechy piorące budzą od niedawna niemałą sensację. Aż trudno niektórym uwierzyć, że można nimi zrobić pranie, umyć włosy, wyczyścić płytki w kuchni, pozmywać naczynia, a nawet wykąpać psa. 
A do tego są w pełni naturalne, żadnej chemii, a przy okazji pielęgnują skórę !

Orzechy piorące nadają się praktycznie do wszystkiego. Na forach internetowych roi się od opinii zadowolonych osób, które jeśli raz spróbowały ich do prania, tak używają je cały czas. Trzeba się tylko do nich przekonać i spróbować !


Orzechy piorące zastosowanie


W jaki sposób działają orzechy piorące ?

Orzechy te od wieków stosowane były w Indiach i Nepalu. Pochodzą one z drzew o nazwie "Sapindus Mukorossi". Łupiny orzechów piorących zawierają około 15 % saponin, które wytwarzają pianę w kontakcie z ciepłą wodą.  

 Skorupki orzechów absorbują wodę uwalniając saponiny, które będąc związkami powierzchniowo czynnymi, uwalniają tłuszcz, brud itp. z ubrań. 3-5 orzechów można również użyć do mycia naczyń w zmywarce . Pamiętajmy, że orzechy piorące nie produkują piany ! Nie powinniśmy się więc martwić, że nie widzimy bąbelków w pralce. Nie znaczy to jednak, że nie są skuteczne.
 Orzechy piorące nie wydzielają żadnego zapachu. Uprane w nich ubrania pachną świeżością, jeśli chcemy koniecznie aby ubrania miały konkretny zapach - dodajmy do prania kilka kropel olejku zapachowego np. lawendowego lub magnoliowego.

Zalety orzechów piorących

- Brak chemii ! Są naturalne i bezpieczne dla nas i środowiska.

- tanie i bardzo oszczędne. 1 kg orzechów piorących starcza na 180 - 250 prań.
1 kg orzechów piorących kosztuje tylko 20 zł. Paczka orzechów wystarcza na ponad rok, przy
2-3 praniach tygodniowo. Raz użyte orzechy można używać ponownie, nawet do 4 razy ( przy temp. do 60 stopni nie tracą swoich właściwości piorących i wystarczają na dłużej ).

- Są idealne dla osób uczulonych na chemiczne detergenty i mających wrażliwą skórę. Nadają się też dla dzieci, niemowląt, a także osób chorych na łuszczycę.

- Mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze.

- Można w nich prać w pełnym zakresie temperatur (30 - 90 stopni).

- Są w pełni biodegradowalne. Nie mają żadnych chemicznych dodatków.
Zmiękczają twardą wodę.

- Można w nich umyć psa lub kota. Dzięki swoim insektobójczym właściwościom oraz łagodnemu działaniu myją, przynoszą ulgę a przy tym nie podrażniają skóry zwierzęcia.

- Można ich użyć do umycia włosów.  Leczą łupież, a włosy po umyciu są błyszczące i miękkie.

- Można ich używać jako uniwersalny środek czyszczący ( do mycia kuchni, łazienki, okien, samochodu ). W tym celu  stosuje się wywar z orzechów.

- Są bardzo proste w użyciu.

- Wyciągiem z orzechów można spryskiwać kwiatki, pomagają na mszyce i szkodniki roślinne.

- Do czyszczenia złota i srebra ( są bardzo skuteczne i bezpieczne dla metali )

pranieJak stosować orzechy piorące ?

- Wywar do czyszczenia: zagotować 8 - 10 skorupek 10-15 minut w litrze wody, przelać przez bawełnianą ściereczkę do butelki. Wywarem można myć praktycznie wszystko: płytki w kuchni, łazienkę, okna.

- Pranie w pralce: wrzucić do bębna 6-8 skorupek orzechów w bawełnianym woreczku. Po praniu odłożyć torebeczkę do wysuszenia. Te same orzechy można używać do 4 razy.
Przy bardzo dużych plamach, zabrudzeniach i wyjątkowo twardej wodzie warto dodać trochę sody oczyszczonej ( 1-2 łyżki na pranie).

- Pranie ręczne: 3-6 pokruszonych łupin orzecha wrzucić na 15 minut do gorącej wody, prać jak w przypadku prania z tradycyjnym środkiem piorącym.

- Mycie naczyń w zmywarce: do jednego mycia naczyń wystarczy około 5 orzechów, najlepiej jest włożyć je do bawełnianego woreczka lub skarpetki, dzięki temu nie będą przemieszczać się po zmywarce. Do zmywania możemy żyć 2 łyżeczki sody oczyszczonej, która wzmocni efekt. Orzechy piorące bardzo dobrze radzą sobie z zabrudzeniami, są tańsze i nie zawierają żadnej chemii, ale pamiętajmy, że w przypadku bardzo zaschniętych garnków, które dość długo leżały nam w zlewie, mogą sobie nie poradzić ;)

- Mycie włosów: przygotowujemy wtedy bardziej skoncentrowany płyn, na przykład 5 skorupek orzechów na 0.1-2 litra wody. 

- Wywar z orzechów piorących dla roślin w ogrodzie lub mieszkaniu: w celu usunięcia szkodników z ogrodu spryskujemy rośliny słabym wywarem z orzechów piorących. Aby go zrobić należy 3-4 łupiny wrzucić do 1 l. wody i gotować na wolnym ogniu przez około 10 minut.  Po ostudzeniu przygotowanym wywarem pryskamy rośliny ogrodowe lub pokojowe.

Jeśli chcielibyście kupić i wypróbować orzechy piorące, zapraszam tutaj: KLIK


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze