"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

piątek, 15 sierpnia 2014

Kolendra - aromatyczne zioło o niesamowitych właściwościach usuwania metali ciężkich z organizmu

Kolendra

inaczej cilantro,chinese parsley, chińska pietruszka 

Niektórzy powiadają, że kolendrę się albo kocha albo nienawidzi.  Jest jedną z najpopularniejszych ziół o najbardziej wszechstronnym zastosowaniu na całym świecie. Korzenie, łodygi, liście, nasiona - wszystkie te części kolendry mają zastosowanie w kuchni. Jej nasiona występujące po kwiatach mają słodko-ostry zapach. Smak i zapach dojrzałych i suszonych nasion kolendry siewnej różni się całkowicie od smaku i aromatu liści.

kolendra

Właściwości lecznicze kolendry- Kolendra jest bogata w błonnik: 100g nasion zawiera 41,9 g błonnika, który wspomaga trawienie oraz perystatykę jelit. Zawiera również witaminy: A, B, i C.

- Ma właściwości bakteriobójcze: związki chemiczne zawarte w kolendrze niszczą m.in. bakterie powodujące próchnicę zębów.

- Działanie przeciwbólowe.

- Chroni błony śluzowe jelita grubego przed nowotworami. Leczy nieżyty jelit i żołądka.

- Nasiona kolendry mają działanie uspokajające, rozkurczowe, przeciwgrzybicze. Stosuje się je także przeciw robakom.

- Łagodzi wzdęcia, bóle brzucha, nudności. Leczy niestrawność.

- Pomaga w przeziębieniu, stanach zapalnych dróg oddechowych i grypie. Działa wykrztuśnie. Napar z nasion kolendry siewnej należy do najbardziej popularnych środków zwalczających przeziębienie. 

- Natomiast napar z owoców kolendry : przyspiesza gojenie ran, krost i stanów zapalnych skóry. Działa antyseptycznie. 

- Kolendra jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych i olejków eterycznych. Wśród kwasów tłuszczowych zawartych w wysuszonych nasionach kolendry są m.in. kwas linolowy (omega 6), kwas oleinowy i kwas palmitynowy, które obniżają stężenie złego cholesterolu we krwi

- Olejek eteryczny zawarty w  owocach kolendry siewnej wykorzystywany jest również jako składnik maści stosowanych do łagodzenia dolegliwości reumatycznych, takich jak bóle stawowe i w gośćcu.

- Kolendra jako jedna z niewielu roślin stymuluje laktację.


Odtruwanie organizmu z metali ciężkich a kolendra

Picie herbatki wykonanej z kolendry usuwa z organizmu rtęć i metale ciężkie w ciągu dwóch miesięcy. W tym celu wystarczy 4 łyżki posiekanej kolendry zaparzyć w litrze wrzącej wody w niemetalowym pojemniku i wypić napar po 20 minutach.

Kolendra ma niesamowitą właściwość usuwania toksyn z narządów, w tym metali ciężkich oraz aluminium. Najlepsza kolendra jest organiczna, świeżo posiekana, ale możemy zrobić z niej również świeże pesto czy pić świeży sok. Niezastąpione będą też zielone koktajle ze świeżych warzyw, jak szpinak, jarmuż, burak liściowy itp., oczywiście z dodatkiem kolendry. Ze świeżej kolendry najlepsza jest górna część ziela rośliny o dlugości około 6-8 centymetrów. 

kolendra a oczyszczanie z metali ciężkich
fot.klik

Kolendra usuwa z kości i centralnego układu nerwowego takie metale ciężkie jak rtęć, kadm i ołów. Pamiętajmy, że kolendra jedynie przenosi szkodliwe metale ciężkie do innych rejonów ciała, więc, żeby proces odtruwania mógł się pomyślnie zakończyć, musi być stosowana jednocześnie z innym czynnikiem, który pozwoli je związać i usunąć z organizmu. Kolendra wyciąga z komórek i przestrzeni międzykomórkowej więcej toksyn, niż jest w stanie usunąć z organizmu, może się zdarzyć, że tkanka łączna (w której znajdują się nerwy) zostanie zalana metalami, wcześniej magazynowanymi w bardziej bezpiecznych miejscach. Proces ten określa się jako ponowne zatrucie, aby mu zapobiec należy kolendrę stosować wraz z środkiem wchłaniającym toksynę jakim jest np. chlorella ( alga morska, spirulina) . Chlorella nie tylko aktywuje w organizmie procesy oczyszczające, ale również wiąże wszystkie znane toksyczne metale oraz toksyny środowiskowe i ułatwia ich usunięcie. Jest więc idealnym '' kompanem''  kolendry.

Stosowanie lecznicze kolendry  zaczynamy  od zażycia jednej kropli soku, aż stopniowo dojdziemy do 10 kropli w jednym zażyciu. Tradycyjnie poleca się  świeże liście, ale w lżejszych zatruciach wystarczą suszone albo może nawet nasiona. 

Stosowanie tylko i wyłącznie kolendry jest wystarczające do tego, aby uwolnić w organizmie metale ciężkie (rtęć, kadm, ołów) czy aluminium z białek w komórkach. Należy  jednak wspomagać wypłukiwanie i usuwanie rtęci z organizmu, w innym wypadku rtęć uwolniona z jednej tkanki może się przenieść do innej. Pozostałe składniki ułatwiają wybijanie metali z kości, pomagają w ich wydalaniu z komórek, w transportowaniu i usuwaniu z organizmu wraz z moczem lub potem, a także zmniejszają szkody jakie czyni gwałtowne zwiększanie ich stężenia w wątrobie albo we krwi.


Kolendra w kuchni

fot. tumblr

W kuchni wykorzystywane są najczęściej świeże liście kolendry oraz owoce. 
Dojrzałe owoce kolendry stosuje się przy marynowaniu grzybów, mięsa, warzyw i ryb a suszone – do potraw mięsnych oraz ciast i deserów. 

Natomiast liście kolendry bardzo dobrze smakują z rybami i owocami morza. Są dodawane do sosów, deepów i sałatek.

Nasiona kolendry, zarówno zmielone jak w całości, są dodawane do kiszonek, zup, sosów, owocowych deserów takich jak duszone jabłka czy śliwki, do wszystkich rodzajów potraw mięsnych. Nasiona kolendry mogą  także być dodawane do grzanego wina w celu wyeksponowania ciepłego, letniego smaku. 

Kolendra siewna traci swój aromat smakowy w czasie gotowania dlatego też należy ją dodawać przed samym podaniem potrawy.

Kolendrę kupicie tu: KLIK, a spirulinę KLIK.

1 komentarz :

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze