"Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem." Hipokrates (460-370 p.n.e.) Niech Was nie zmyli tytuł bloga. Strona ta jest nie tylko o przyprawach,ale również o ziołach, roślinach, owocach i wszystkich naturalnych i zdrowych produktach ,które mogą przynieść nam zdrowie i zadowolenie z życia. Ten blog jest o zdrowym, naturalnym i smacznym odżywianiu.

środa, 27 sierpnia 2014

Czubryca zielona - właściwości plus zastosowanie niezwykle aromatycznej przyprawy

Czubryca zielona

(czubrica)

Czy wszyscy wiedzą co to w ogóle za przyprawa ? Ja odkąd zaczęłam stosować czubrycę - sypałabym ją praktycznie do wszystkiego ;) Kiedyś nigdy bym nie pomyślała, że istnieje tak świetna i aromatyczna przyprawa! Dodanie czubrycy do dania sprawia, że potrawy stają się wyjątkowe. Mają przyjemny, mocny, ziołowy zapach i wspaniały smak ... No dobrze. A czy czubryca jest zdrowa? Oczywiście - nawet bardzo!

czubryca zielonaKilka ciekawych faktów o czubrycy zielonej 

1. Charakterystycznym składnikiem czubrycy zielonej jest cząber górski, który nadaje jej specyficznego zapachu. W zależności od regionu, w jej skład wchodzą różne składniki.Poza cząbrem są to zioła najczęściej rosnące na danym obszarze na przykład: koperek, pietruszka, lubczyk, czosnek, tymianek, kozieradka lub natka pietruszki. 

2. Czubryca zielona ma bułgarski rodowód. Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego i z Bliskiego Wschodu. Nazwa tej przyprawy jest zapożyczeniem z tego języka.


3. Cząber jest jest źródłem olejków eterycznych, a także flawonoidów, kwasu rozmarynowego, kwasu karnozowego, kwasu betulinowego, kwasu oleanolowego, kwasu ursolowego, betuliny, kwasu kawowego oraz witaminy C i prowitaminy A.

4. Czubryca zielona poprawia trawienie i dlatego też polecana jest szczególnie do dań ciężkostrawnych.  Działa pobudzająco na wydzielanie kwasów żołądkowych, łagodzi wzdęcia.

5. Dzięki dużej ilości olejków eterycznych czubryca ma właściwości bakteriobójcze. Spożywanie jej hamuje rozwój drożdżaków, bakterii: paciorkowców i gronkowców oraz pałeczek okrężnicy E. coli. Fakt ten został potwierdzony przez szereg badań. Olejek z cząbru hamuje aktywność wirusów, np. HIV. Działa także niszcząco na grzyby patogenne z rodzaju Trichophyton.

6. Czubrycę zieloną dodaje się głównie do zup (wychodzą pyszne i aromatyczne !), mięs, potraw z roślin strączkowych, serów, ryb, a także do kanapek, jajecznicy, ziemniaków i potraw z pomidorami. Można doprawiać nią sosy.

7. Doskonale zastępuje sól czosnkową lub sól ziołową.

8. Można ją dodać do masła i zrobić pyszne masełko smakowe.

9. Czubrycę dodajemy pod koniec gotowania aby nie straciła swojego aromatu.


Jeśli chcielibyście kupić czubrycę zieloną to proponuję tu: KLIK

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Obejrzyj jeszcze