Lubczyk - przyprawa do zup i skuteczny afrodyzjak

Lubczyk 

 Lubczyk jest jedną z najbardziej intrygujących i wszechstronnych ziół jakie do tej pory spotkałam.
Może widzieliście go w sklepie, a może macie go w ogrodzie? Dziś jest dzień, w którym przyjrzymy się mu z bliska..


Fot.( lubczyk, pokrzywa, szczaw zwyczajny ): Tumblr


 Lubczyk to roślina, która znajduje swoje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale też kosmetyce i medycynie.
 Jeśli nigdy nie dodawałeś lubczyku do potraw - nie wiesz nic o wspaniałym smaku i zapachu ziół !
Lubczyk idealnie pasuje do wszelkiego rodzaju zup, np do rosołu. Posiada silny piżmowy zapach, podobny do selera, lecz z nutą cytryny. Ale znany jest głownie jako środek zwiększający pobudliwość seksualną, czyli afrodyzjak.

 Lubczyk już w medycynie ludowej był podstawowym składnikiem napojów miłosnych.
Wierzono, że ma wielką moc. Według dawnych wierzeń, lubczyk wykopany razem z nacią 1 października o świcie zamieniał kłótnie i zwady małżonków w miłość. Natomiast jeśli rodzice pragnęli szczęścia w miłości dla swojego nowo narodzonego dziecka, to powinni do jego pierwszej kąpieli dodać gałązkę lubczyku.  Ten najstarszy polski afrodyzjak wykorzystywany był jako napar w celu zwiększenia możliwości mężczyzn do miłosnych igraszek, a także w celu rozkochania w sobie płci przeciwnej. 

''Eliksir miłosny'' - czyli nalewka z lubczykiem


Nalewka winna z lubczykiem jest uznawana za eliksir miłosny. Przepis mówi, że należy rozgnieść pół kilograma pestek czereśni ( na przykład tłuczkiem ) i zalać je litrem białego wina oraz 50 ml spirytusu.
Później należy dodać 20 g lubczyku, przykryć i odstawić na miesiąc czasu. Po upływie tego czasu 
naszą miksturę trzeba przecedzić i zlać do butelek. Rezultaty uzyskamy, pijąc ją 3 razy dziennie po 30 ml.

Lubczyk w kuchni - czyli z czym to się je ?


 Lubczyk dodaje się do wywarów z wołowiny, do kartoflanki, fasolowej, rybnej, grochówki i w ogóle do jasnych zup jarzynowych. Świetnie nadaje się do sałatek : pomidorowych, z papryki. Dodajemy go również do farszów, masła roślinnego, twarogu, puree i różnych sosów. Ze względu na intensywny zapach lubczyk powinniśmy używać w rozsądnych ilościach. Liśćmi lubczyku możemy natrzeć miskę, w której będziemy podawać sałatę - nabierze ona wtedy świeżego i selerowego smaku. Dodając świeże liście lubczyku do potraw pamiętajmy aby je dokładnie pokroić, gdyż liście tego zioła są dość twarde.

 Nie każdy wie, że lubczyk jest głównym składnikiem wielu kostek bulionowych i zup błyskawicznych. 

 W niektórych krajach z lubczyku parzy się słodką herbatę z miodem.

 Lubczyk ( ziele i korzenie ) zarówno świeży, jak i ususzony świetnie poprawia smak potraw, ale także bardzo dobrze wpływa na przykład na przebieg procesów trawiennych.

Lubczyk właściwości lecznicze


- Lubczyk leczy niestrawność. Może być stosowany przy bólach brzucha, poprawia trawienie i stymuluje wydzielanie soków żołądkowych.  Pomaga również na wzdęcia. Warto do każdej ciężkostrawnej potrawy dorzucić trochę lubczyku aby przyspieszyć przemianę materii i szybciej strawić tłuszcze. 

- Łagodzi bóle menstruacyjne. Co jest istotne - pobudza krwawienie miesiączkowe, ale przy tym bardzo rozluźnia mięśnie, dzięki czemu niweluje prawie całkowicie bóle związane z menstruacją.

- Bardzo korzystnie wpływa na układ moczowy. Stosowany jest jako składnik mieszanek moczopędnych w schorzeniach nerek i innych chorobach przebiegających z skąpym wydzielaniem moczu. Pomaga oczyścić nerki z toksyn.

- Stosowany jest przy nieżytach górnych dróg oddechowych jako środek wykrztuśny. 

- Lubczyk zawiera związki, które mają właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe.

- Zwiększa on również wydolność fizyczną i psychiczną u osób długo i ciężko pracujących, przemęczonych, zestresowanych i zniechęconych do działania.

- Lubczyk stosuje się w kuracjach odwykowych palaczy tytoniu.  Poleca się picie herbatki z lubczyku ilekroć przychodzi ochota na zapalenie papierosa.





Fot. : liść lubczyku

Lubczyk możecie kupić np tutaj: KLIK


Komentarze

Prześlij komentarz