Syrop z agawy - czy warto zastąpić nim cukier i czy rzeczywiście pomaga w odchudzaniu?

Syrop z agawy zyskał popularność jako naturalna substancja słodząca. Produkowany jest głównie we wschodnim i centralnym Meksyku oraz w Południowej Afryce najczęściej z dwóch gatunków agawy – Agave tequilana i Agave salmiana. charakteryzuje się trzykrotnie słodszym smakiem niż cukier, ciut mniejszą gęstością niż miód oraz niskim indeksem (IG) i ładunkiem glikemicznym (ŁG).

Syrop z agawy jest gęsty i posiada złocisto-brązową barwę. Przypomina trochę płynny miód. Im ma ciemniejszy kolor, tym bardziej wyczuwalny jest posmak karmelowy w potrawach, do których zostanie dodany.

Jakie zalety i właściwości zdrowotne ma syrop z agawy? Czy warto zastąpić nim cukier i czy rzeczywiście pomaga w odchudzaniu?




Jakie zalety i właściwości ma syrop z agawy? Czy pomaga w odchudzaniu?

- Jest o 25% mniej kaloryczny od zwykłego cukru. 
100 gram syropu posiada 310 kcal.

- Poza tym jest bardziej słodki niż cukier, więc zużyje się go mniej i w konsekwencji pomniejszy wartość energetyczną nawet o połowę w porównaniu z użyciem białego cukru.

- To także źródło inuliny, która jest jednym z rodzajów błonnika i naturalnym prebiotykiem. W związku z tym wpływa na szybsze odczuwanie sytości, zapobiega zaparciom i pobudza procesy przemiany materii.

Co więcej, oligosacharyd ten wywiera korzystny wpływ na procesy fizjologiczne, immunologiczne oraz biochemiczne zachodzące w organizmie, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób.

- Ma niskie IG i ŁG.
Jego IG wynosi 15–30 i zależy od ilości fruktozy w nim zawartej. Im więcej tego cukru prostego w składzie, tym niższy indeks glikemiczny. Z tego powodu zalecany jest osobom chorującym na cukrzycę, bo fruktoza nie jest bezpośrednio wchłaniana do krwi, co nie powoduje nagłego skoku insuliny. Jednakże okazuje się, że badania działania fruktozy przeprowadzano na szczurach, więc tak naprawdę nie wiadomo, jak reaguje organizm cukrzyka. Na wszelki wypadek lepiej zachować umiar w słodzeniu syropem.

✅ Sceptycy twierdzą jednak, że fruktoza zawarta w syropie zaburza produkcję leptyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za prawidłowe odczuwanie głodu i sytości i zamiast hamować pobudza głód jeszcze bardziej. 

- Syrop z agawy składa się głównie z fruktozy (w zależności od źródeł w 56–92 %) oraz glukozy (8–20 %). Ponadto zawiera pewne ilości wapnia, żelaza, potasu i magnezu.

-  Jest produktem bezglutenowym, wegetariańskim.

Warto dokładnie czytać etykiety i kupować syrop z agawy wyłącznie od sprawdzonych sprzedawców. Nie każdy syrop sprzedawany masowo w sklepach jest naturalny i zdrowy. Warto wiedzieć, że masowa produkcja nie zwraca uwagi z czego produkowany jest syrop. Często nie liczy się z jego jakością. Najczęściej do produkcji syropu wykorzystywane są korzenie agawy, a nie jej łodygi, tak jak to zakłada pierwotny przepis syropu. 

Jeśli zaopatrzymy się w dobrej jakości produkt oraz w rozsądnych ilościach będziemy go spożywać nie będziemy w stanie sobie zaszkodzić, a wręcz zyskamy wiele korzyści zdrowotnych.


Czym jeszcze możemy zastąpić biały cukier jeśli chcemy schudnąć?

Dietetycy zalecają stewię, roślinę o niezwykłej słodkości, która - poza ceną – nie ma wad. Dobry jest także ksylitol – cukier brzozowy. Pozostaje jeszcze miód, cukier trzcinowy oraz syrop klonowy.

Jak stosować syrop z agawy w kuchni?


Syrop ten znajduje bardzo duże zastosowanie w kuchni ze względu na swoją płynną, gęstą konsystencję oraz łatwość rozpuszczania. 

Stanowi substancję słodzącą dodawaną do wypieków, wykorzystywany jest jako dodatek do koktajli, deserów i owsianek na ciepło, dobrze sprawdza się także jako słodka polewa do gofrów, placuszków, lodów czy naleśników. 

Bardzo dobrej jakości syropy z agawy kupisz tutaj: KLIK

Komentarze