Sól bambusowa - najdroższa sól na świecie - dlaczego jest taka droga?

Sól bambusowa


Sól bambusową wykorzystuje się powszechnie nie tylko w kuchni, ale również w tradycyjnej medycynie naturalnej. Zwolennicy soli bambusowej twierdzą, że jest ona dobra na wszystko: od poprawy trawienia i metabolizmu przez utrzymanie w zdrowiu jamy ustnej, aż po pielęgnację skóry i poprawę odporności, a nawet że ma działanie przeciwnowotworowe.

Jak powstaje sól bambusowa i dlaczego jest taka droga? Co sprawia, że jest tak bardzo wartościowa?

Jak powstaje sól bambusowa?

Sól bambusowa ku zaskoczeniu wielu, w rzeczywistości nie jest solą z bambusa, a gruboziarnistą solą morską, która jest opalana wewnątrz bambusowych tyczek. Celem jest nasycenie soli minerałami pochodzącymi z bambusa i usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Cena takiej soli jest bardzo wysoka, a proces jej wytwarzania jest ogromnie pracochłonny. Każdy etap jest wytwarzany ręcznie.

Po 30-50 dniach od umieszczenia soli w bambusie i prażeniu jej dziewięć razy, sól jest gotowa. To właśnie olejki wonne zawarte w trzcinie bambusowej nadają soli wyjątkowego aromatu z nutką świeżości. Im więcej cykli palenia, tym intensywniejszy smak i bogatsze właściwości ma sól.

Podczas tych wszystkich procesów, zmienia się także kolor soli - staje się coraz ciemniejszy. Sól bambusowa prażona 9 razy jest nazywana solą purpurową. 

Dlaczego sól bambusowa jest taka droga?

Uważa się, że oprócz pracochłonnego procesu i wzbogacania soli minerałami bambusa, jednym z powodów, które wpływają na jej tak wysoką cenę, są wysokie korzyści zdrowotne związane z tą solą.


Jakie zalety i właściwości ma sól bambusowa?



- Sól palona w trzcinie bambusowej przejmuje – pod wpływem temperatury – część jej właściwości. Warto wiedzieć, że bambus zawiera ponad 500 substancji aktywnych!

- Sól bambusowa jest bogata w minerały: magnez, potas, żelazo, cynk i witaminy, których zawartość wzrasta wraz z ilością procesów wypalania.

- Zawiera też dużo aminokwasów odpowiedzialnych za wiele ważnych procesów w ludzkim organizmie. Dlatego właśnie sól bambusowa może mieć właściwości bakteriobójcze, antybakteryjne, a także antyoksydacyjne. Pozytywnie wpływa na wygląd skóry ponieważ wspiera produkcję kolagenu.

- Proces prażenia soli bambusowej nadaje jej również wysoką zawartość siarki. To sprawia, że ​​sól jest bardzo alkaliczna lub zasadowa (wartość pH ok. 9 -12), podczas gdy większość rodzajów soli jest kwaśna. Sól bambusowa może zatem neutralizować kwaśne pożywienie, co stanowi dobrą pożywkę dla wielu chorób.

-  Kąpiel z solą bambusową jest polecana dla osób  z wrażliwą skórą oraz z  chorobami skóry. 


Sól bambusowa jest więc czymś więcej niż tylko aromatyczną przyprawą. Można jej używać do wielu rzeczy: jako bogaty w minerały suplement lub wzbogacający jedzenie, ale również do mycia zębów i kąpieli. W zależności od zastosowania można wybrać drobną lub grubą sól.


Sól bambusową możesz kupić w tym sklepie: KLIK


Źródła:

Komentarze