Palma sabałowa - na problemy z prostatą, łysienie i nie tylko

Palma sabałowa 
Inne nazwy: palma sabalowa, bocznia piłkowana, Serenoa repens.

Co zawiera: fitosterole, fitoestrogeny, terpenoidy, kwasy tłuszczowe, lektyny, olej tłusty, polisacharydy, flawonoidy, alkohole alifatyczne, związki poliprenowe oraz kwas taninowy). W ekstrakcie lipidosterolowym wykryto następujące kwasy tłuszczowe: kaprylowy, kaprynowy, laurynowy, mirystynowy, palmitynowy, oleopalmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy oraz linolenowy.

Palma sabałowa to roślina, której działanie powinni docenić szczególnie mężczyźni - z łagodnym przerostem prostaty. Jednakże problemy z oddawaniem moczu to nie jedyne dolegliwości, z jakimi upora się palma sabałowa. 

Również nadmierne wypadanie włosów i łysienie, występujące zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, może zostać zatrzymane dzięki tej roślinie. Na tym nie koniec właściwości i korzyści wynikających z suplementacji tej cennej rośliny.


Czym jest palma sabałowa?

Palma sabałowa należy do roślin z rodziny arekowatych – inaczej palm. Występuje głównie na terenach Ameryki Południowej. Charakteryzuje się ona swoim krzaczastym wyglądem, ciekawostką jest, że osiąga wysokość do dwóch metrów i szerokość do jednego metra. Początkowo jej owoce służyły jako pożywienie dla Indian, dopiero później odkryto ich zbawienne działanie dla zdrowia i urody. 


Jakie właściwości lecznicze ma palma sabałowa?

- Pozytywny wpływ na prostatę u mężczyzn. (3), (4), (5).

Palma sabałowa jest jednym z najbardziej popularnych preparatów ziołowych w leczeniu łagodnego rozrostu stercza. 

W badaniach wykazano, że palma ma działanie antyandrogenne, hamujące 5-α-reduktazy typu 1 i 2, prolaktyny oraz proliferację komórek. 

Potwierdzono, że palma sabałowa wykazuje działanie redukujące nieprzyjemne objawy związane z przerostem prostaty takie jak np. częste oddawanie moczu, parcie na mocz, problemy z utrzymaniem moczu nocą.


- Wykazuje hamujący wpływ na wypadanie włosów i łysienie androgenowe (6).



Objawami podwyższonego poziomu DHT może być łysienie androgenowe. W tym przypadku DHT oddziałuje na receptory w mieszkach włosowych i powoduje ich uszkodzenie. Proces powstawania włosów zostaje zaburzony. Wyrastające włoski są cienkie i krótkie, a ostatecznie dochodzi do całkowitego zahamowania ich produkcji.

Obniżenie poziomu hormonu DHT dzięki udziałowi palmy sabałowej powoduje zmniejszenie wypadania włosów i przyczynia się do ich zagęszczenia. Kobiety również mogą skorzystać z właściwości palmy sabałowej. Wprawdzie ten rodzaj łysienie dotyka głównie mężczyzn i przejawia się w utracie włosów na czubku głowy oraz u nasady czoła, jednak może również dotykać kobiet, szczególnie w zaburzeniach gospodarki hormonalnej i spadku hormonów kobiecych po ciąży lub w czasie menopauzy.

Na włosy stosuje się zarówno wcierki, jak i szampony oraz odżywki z dodatkiem palmy sabałowej. 

- Poprawa kondycji i wyglądu skóry.

Regularnie stosując tą roślinę możemy liczyć również na poprawę wyglądu skóry: redukcję trądziku i łojotoku, poprawę nawilżenia, zwiększenie elastyczności, a także działanie antyalergiczne i przeciwzapalne.

W jaki sposób stosować palmę sabałową?

Palmę sabałową można stosować doustnie:

PALMA SABAŁOWA OWOC MIELONY NA PYŁ - 

Pół łyżeczki mielonych owoców palmy sabałowej zalewamy gorącą wodą. Po przestudzeniu wypijamy razem z osadem. Stosujemy 2 razy dziennie.

W sprzedaży znajdziemy również kapsułki z wyciągiem z owoców palmy sabałowej (np. Prostamal Uno itp).

Przeciwskazania:

- Ciąża.
- Karmienie piersią.
- Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych.
- Poważne zaburzenia gospodarki hormonalnej.

Działania niepożądane:

Przy przyjmowaniu preparatów z wyciągami zawierającymi w swym składzie owoce palmy sabałowej mogą wystąpić (choć bardzo rzadko) działania niepożądane ze strony układu pokarmowego np. ból brzucha.
Palma sabałowa może obniżać wchłanianie żelaza.

Interakcje z lekami:

Do rzadko występujących interakcji można zaliczyć niewielki wpływ na działanie leków przeciwzakrzepowych (zwiększenie ich działania) oraz ewentualne podwyższenie wartości krzepnięcia krwi (INR). 


Tutaj możesz kupić suszoną palmę sabałową (ciętą, mieloną na pył lub ekstrakt) ➡ KLIK


Źródła:
2. Agnieszka Gryszczyńska, Bogna Opala: Palma sabalowa (Sabal palmetto Lodd., Saw palmetto) w łagodnym rozroście gruczołu krokowego: [http://www.czytelniamedyczna.pl/3828,palma-sabalowa-sabal-palmetto-lodd-saw-palmetto-w-agodnym-rozrocie-gruczou-kroko.html]

Komentarze