Amla (agrest indyjski) - cud Ajurwedy - owoc o magicznych właściwościach

Amla - Liściokwiat garbnikowy (Phyllanthus emblica)
Inne nazwy: amla, amalaka.

Wg Ajurwedy amla jest jedną z najlepszych roślin hamujących starzenie się i wydłużających życie (8). Mówi się, że przynosi szczęście i miłość - nazywana jest nawet "cudem Ajurwedy".

Jest szeroko stosowana zarówno w medycynie naturalnej, jak i kosmetyce. 

Jakie właściwości wykazuje amla czyli agrest indyjski i w czym może pomóc jej stosowanie?



Jakie właściwości zdrowotne wykazuje amla?

- Roślina ta jest prawdziwym bogactwem przeciwutleniaczy, które pomagają neutralizować wolne rodniki i zmniejszać stany zapalne.

- Zawiera sporo witaminy C (aż 3000mg w 1 owocu!!!). Co więcej forma witaminy C jest łatwo przyswajalna, a więc stanowi znakomite źródło uzupełnienia niedoborów.

- Zawiera substancje aktywne biologicznie: kwas elagowy, kwas galusowy, pirogalol, geraninę, korilaginę.

- Amlę można podawać przy przeziębieniu i gorączce. Nie tylko łagodzi kaszel, ale i działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antywirusowo oraz przeciwbólowo. 

- Wzmacnia odporność.

Usprawnia metabolizm i pomaga w trawieniu. Zapobiega wrzodom żołądka i pomaga przy niestrawności.

- Działa przeciwlękowo. Poprawia nastrój.

- Amla bardzo skutecznie poprawia metabolizm glukozy i cholesterolu. Jej działanie pomagające utrzymać prawidłowy poziom glukozy jest porównywalne do działania jednego z leków stosowanego w cukrzycy - glibenklamidu. Wystarczyło spożywać już tylko 3g sproszkowanych owoców amli dziennie przez 21 dni by uzyskać ten efekt. (7)

Takie samo pozytywne działanie amli zaobserwowano badając jej wpływ na poziom cholesterolu w organizmie. Po około 2 tyg. spożywania 2-3 g owoców amli nastąpił wzrost "dobrego" cholesterolu oraz spadek poziomu "złego: cholesterolu LDL. (1), (2)

- Działa przeciwnowotworowo. (3).
Niedawne badania dowiodły, iż amla cechuje się aktywnością przeciwnowotworową, a nawet nieco chemioterapeutyczną. Dzieje się tak poprzez jej silne cechy przeciwutleniające i antymutagenne, jak również immunomodulujące. Szczególne znaczenie mają obecne w niej fitozwiązki, takie jak: kwas elagowy, pirogalol, kwas galusowy, korilagina czy geraniina. 


AMLA JAKO POMOC W PIELĘGNACJI WŁOSÓW

- Jest naturalnym środkiem na porost włosów (4). Zapobiega łysieniu i przedwczesnemu siwieniu, działa przeciwłupieżowo i przeciwzapalnie, zmniejsza przetłuszczanie się włosów, zmiękcza je i nadaje blasku. Na włosy najlepiej stosować olejek z amli (najlepiej bo najwygodniej), można nanieść na włosy godzinę przed mycie oraz wmasować w skórę głowy. Olejek amla, z uwagi na swoje działanie, bywa porównywany do polskiej kozieradki czy olejku rycynowego. Według opinii użytkowników jest niebywale skuteczny.

Regularne stosowanie amli odżywia włosy i tym samym przyspiesza ich wzrost. 


AMLA DLA URODY

Roślinę tą stosuje się także na twarz: w formie maseczek, żeli pod prysznic, płynów do kąpieli. Działa odmładzająco, poprawia wygląd skóry, a także chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, zapobiegając degradacji jej struktur kolagenowych i przedwczesnemu starzeniu się. Ponieważ amla działa antybakteryjnie, polecana jest szczególnie dla skóry trądzikowej i wrażliwej.

Jak stosować amlę czyli agrest indyjski?

W Indiach owoce amli spożywa się w postaci przetworów. W Polsce nie znajdziemy świeżych owoców. 
Amlę możemy znaleźć w sklepie w formie kosmetyków pielęgnacyjnych: np. maseczek ziołowych do włosów lub wcierek do skóry głowy. Owoce amli możemy również dostać w formie suszonej lub sproszkowanej (KLIK). Zalecana dzienna dawka sproszkowanych owoców amli to 2-3g. 1 pełna łyżeczka to około 2,5g.



Źródła:

Komentarze