Kadzidłowiec (Boswelia) - to drzewo rosnące w Indiach i Arabii. Najbardziej znanymi gatunkami kadzidłowca są Boswellia carteri Birdwood i Boswellia serrata Roxburgh (kadzidłowic indyjski). Kadzidłowce są niezwykłymi roślinami o wielu ważnych, prozdrowotnych zastosowaniach. Największą popularność zyskały jako suplementy o działaniu przeciwzapalnym, wspomagający leczenie chorób zapalnych stawów, jelit czy astmy. Ceni się je także za walory zapachowe.
Kadzidłowce dostarczają gumożywicę o nazwie Olibanum lub kadzidło, która służy do produkcji niezwykle aromatycznych kadzideł. Wysuszone kryształki żywicy, zawierają około 30% kwasów bosweliowych i to właśnie im przypisuje się główne właściwości lecznicze (6).
Żywica kadzidłowca (Olibanum) - działanie lecznicze
- Działa przeciwbólowo, zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu. Pozytywnie wpływa na stawy i pomaga zachować ich wysoką sprawność. Poprawia ruchliwość stawów, pomaga też zwalczać pojawiające się obrzęki. Co ważne, w wyjątkowy sposób chroni tkankę chrzęstną, której degradacja jest powodem wielu schorzeń związanych z układem ruchu. Wspieranie układu kostnego oraz samych stawów jest tak naprawdę jednym z najpopularniejszych zastosowań kadzidłowca indyjskiego.
Boswellia polecana jest osobom uprawiającym hobbistycznie i zawodowo sport i narażonym na nadwyrężenia układu narządów ruchu, szczególnie stawów. Po intensywnych wysiłkach fizycznych i treningu, np. u biegaczy, dośc często dochodzi do spastyczności mięśni szkieletowych, powstawania zakwasów, wysięków prozapalnych. Boswellia w monopreparatach i w lekach złożonych (np. z imbirem, kurkumą, mirrą, hakoroślą) będzie wspomagała procesy naprawcze i rekompensacji fizjologicznej oraz zapobiegała niepożądanym procesom zapalnym oraz zwyrodnieniowym w tkance chrzęstnej.
- Działa antyseptycznie, przeciwbakteryjnie.
- Uspokajająco i przeciwlękowo.
- Działa ochronnie na miąższ wątroby.
- Chroni błonę śluzową jelit przed uszkodzeniami, co pozytywnie wpływa na pracę całego układu pokarmowego.
- Pomaga leczyć choroby jelit, między innymi chorobę Crohn’a, owrzodzenia jelita grubego oraz zespół jelita drażliwego.
- Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu oraz zmniejszyć ilość trójglicerydów we krwi. Z tego też względu może być stosowana jako profilaktyka miażdżycy naczyń krwionośnych oraz w przypadku troski o zmniejszenie poziomu cholesterolu.
- Zmniejsza ryzyko wystąpienia astmy oskrzelowej. Łagodzi jej objawy.
- Udrażnia zatoki i ułatwia oddychanie.
- Działa antynowotworowo (2). Organiczne kwasy zawarte w żywicy kadzidłowca pomagają przyspieszać apoptozę komórek rakowych, co w praktyce oznacza przyspieszenie procesu ich naturalnego obumierania w ludzkim organizmie.
Żywicę kadzidłowca (cięte kawałki) możecie kupić tutaj KLIK
Kupić można także gotowy preparat (kapsułki zawierające ekstrakt z żywicy kadzidłowca indyjskiego) KLIK
Źródła:
- http://rozanski.li/1240/boswellia-i-olibanum-w-medycynie-ajurwedyjskiej-i-europejskiej-boswellia-w-medycynie-sportowej/
- https://academic.oup.com/carcin/article/23/12/2087/2608333
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Boswellia_serrata
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Olibanum
- https://de.wikipedia.org/wiki/Weihrauch
- https://www.aerzteblatt.de/archiv/9000
Komentarze
Prześlij komentarz