Wodorosty wakame - superfoods! - jak i dlaczego warto dodać wodorosty na talerz?

Glony wakame
Inne nazwy: undaria pierzastodzielna.

Glony wakame to popularne w kuchni azjatyckiej wodorosty. Unikatowy, delikatny smak i konsystencja to tylko jedne z zalet tych niepozornych alg. Cenione są także za właściwości odżywcze. Polecane osobom na diecie wegańskiej, bezglutenowej oraz lekkostrawnej.  Glony wakame są prawdziwą skarbnicą składników mineralnych i witamin! Co więcej, wspomagają utratę wagi ciała, zmniejszają apetyt, mają też pozytywny wpływ na serce, układ krążenia i tarczycę.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o algach wakame ?



Właściwości zdrowotne glonów wakame

- Glony wakame to cenne źródło składników mineralnych i witamin, które wpływają dobroczynnie na organizm człowieka. To bogactwo jodu, wapnia, żelaza, magnezu oraz kwasu foliowego, witaminy A, C, E, K. Algi te zawierają również fukoksantynę - związek należący do karotenoidów mający właściwości przeciwutleniające.

- W Korei podaje się je kobietom w ciąży i młodym mamom po porodzie ze względu na dużą zawartość kwasu foliowego, żelaza, wapnia i witamin.

- Są niskokaloryczne (45 kcal w 100 g).

- Dzięki zawartości fukoksantyny - brązowego barwnika, który hamuje akumulację tłuszczu w komórkach i stymuluje ich utlenianie pomagają w odchudzaniu oraz utrzymaniu prawidłowej wagi.

Dobrą wiadomością jest również to, że fukoksantyna hamuje apetyt (poprzez oddziaływanie na hormon sytości, czyli leptynę). 

- Mają pozytywny wpływ na serce i układ krążenia - (również dzięki fukoksantynie). Chronią przed chorobami serca, miażdżycą, zawałami oraz udarami mózgu. Włączenie glonów morskich do diety pomaga w utrzymaniu ciśnienia krwi na prawidłowym poziomie oraz optymalizuje pracę serca.

- Są bogate w kwasy tłuszczowe: DHA i EPA. 
Pozytywny wpływ tych kwasów na układ krążenia polega na regulacji ciśnienia krwi, działaniu przeciwzakrzepowym, hamowaniu rozwoju choroby niedokrwiennej serca oraz choroby wieńcowej serca.

- Poprawiają pracę tarczycy (zawierają sporo jodu).

Wykazano, że już 2 łyżki stołowe glonów wakame dostarczają aż 420 µg tego pierwiastka, co stanowi 3-krotną dzienną dawkę dla osoby dorosłej. 

Objawami wskazującymi na niedobór jodu są m.in. przybieranie na wadze, zmęczenie oraz wypadanie włosów. Nieleczony deficyt może w ostateczności prowadzić do obniżenia funkcji hormonalnej tarczycy.

- Oddziałują także na poziom cukru, co jest istotną informacją dla osób borykających się z insulinoopornością lub cukrzycą.


Wakame w kuchni


fot. ryba podana z wakame

Wodorosty wakame gwarantują niezapomniane doznania zmysłowe. Wyczuwalny jest w nich smak umami, czyli jeden z podstawowych smaków. Słowo „umami” jest po japońsku i oznacza „przyjemny pikantny smak”. W 2000 r. został on zakwalifikowany przez naukowców jako piąty smak odczuwany przez człowieka, tuż obok słodkiego, słonego, kwaśnego i gorzkiego.

Cena ich może się wydawać dość wysoka (za 100g wakame zapłacimy 22zł). Po zalaniu wodą (wystarczy maxymalnie 10 minut) glony te jednak bardzo pęcznieją. Mogą powiększyć się nawet dziesięciokrotnie! To sprawia, że z małej paczki suszonych alg możemy wyczarować wiele wspaniałych posiłków.

Dodawać je można do:

- Zup.
- Kanapek.
- Past.
- Spaghetti.
- Dań z ryżem.
- Dań z smażonymi lub gotowanymi rybami, owocami morza (sprawdzą się zwłaszcza krewetki).
- Świetnie komponują się z daniami kuchni słodko-kwaśnej. Można je dodać do kurczaka w sosie curry, warzywnego leczo i wielu innych potraw.


Algi morskie wakame (w różych formach:suszone, w zalewie BIO, makaron ryżowy z wakame...) możesz kupić tutaj: KLIK

Komentarze