Mąka z fasoli i mąka grochowa - jako bogactwo białka, błonnika, witamin i minerałów

Mąka z fasoli i mąka z grochu to ciekawe alternatywy zwykłej, białej mąki w kuchni bezglutenowej. Mąki te reprezentują podziwu godny zestaw wartości odżywczych, charakterystycznych dla warzyw strączkowych. Zawierają mnóstwo białka, błonnika oraz witamin i minerałów. Z całą pewnością warto je poznać i wykorzystać swojej kuchni!




MĄKA FASOLOWA


Mąka fasolowa uznawana jest za delikatną, wartościową makę bezglutenową. Nadaje się więc dla osób cierpiących na celiakię. 

Bogata w minerały, witaminy, białko i błonnik, nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu.

Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych mąka ta jest często wykorzystywana w niektórych dietach, takich jak dieta bezglutenowa, wegetariańska czy wegańska. Polecana zarówno osobom zdrowym, jak i chorym, a także w okresie rekonwalescencji po przebytej chorobie.

Jest prawie bezwonna i ma delikatny smak. 

Mąkę fasolową uzyskuje się przez wysuszenie fasoli. Po tym procesie fasola jest drobno mielona za pomocą specjalnych maszyn, które są w stanie zachować składniki odżywcze roślin strączkowych. Po zmieleniu mąkę przesiewa się i pakuje.


Do czego można użyć mąkę z fasoli?

Mąka fasolowa może zastępować zwykłą mąkę pszenną, nadaje się do ciast, pizzy czy chlebów. 

Czy wiesz, że fasola jest trzecim po soi (45 proc.) i grochu (25 proc.) źródłem białka (22 proc.). Ma go więcej niż mięso (12 - 13 proc.).

Fasola ma też substancje hamujące rozrost tkanek nowotworowych (inhibitory proteazy).


MĄKA GROCHOWA

Mąka grochowa powstaje w wyniku zmielenia ziaren grochu.

Znano i stosowano ją już w Starożytnym Rzymie. W Szkocji już w XVI w. wykorzystywano grubo mielone ziarna suchego grochu do przyrządzania gęstych, niegotowanych kasz, powstałych przez zalanie mąki gotującą się wodą. Przysmak ten podawano z solą i maślanką. Ponadto w Wielkiej Brytanii wypiekano również placki typu flatbread zwane „bannock”, do przygotowania których używano czasem mąkę grochową.

W Indiach z kolei mąka grochowa jest popularna na równi z innymi mąkami z warzyw strączkowych i od wieków służy do wypiekania placków i chlebów typu roti czy socca, a także przygotowania słynnej pakory, czyli warzyw smażonych w cieście. 


Dlaczego mąka grochowa jest zdrowa?

Mąka grochowa  jest doskonałym źródłem białka (zawiera go dwukrotnie więcej niż mąka pszenna!), zwłaszcza lizyny – niezbędnego aminokwasu cennego dla skóry, układu nerwowego oraz odporności.

Zawiera też mnóstwo błonnika (25,5g w 100g), który wspomaga pracę układu pokarmowego.

Jako produkt bezglutenowy, mąka grochowa jest niezwykle bogata w witaminy z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy zapobiegający wadom cewy nerwowej u płodów, a także żelazo, fosfor, cynk, selen, potas oraz krzem, chrom, mangan i molibden. Z tego punktu widzenia jest szczególnie polecana kobietom w ciąży, osobom na diecie oraz wegetarianom i weganom. 


Do czego można użyć mąki grochowej?

Mąka grochowa samodzielnie posiada właściwości mąki, ale z uwagi na wysokobiałkowy i wysokobłonnikowy skład jest dość ciężka i nie nadaje się do wypieków drożdżowych ani biszkoptowych. Jest za to bardzo dobrą alternatywą dla mąki pszennej i innych mąk zbożowych w zakresie przygotowania cięższych wypieków typu placki, naleśniki, krakersy, nierosnące chleby, ciastka.

Mąka grochowa doskonale nadaje się jako dodatek do zup.  Jest idealnym zagęstnikiem, dlatego warto używać jej wszędzie tam gdzie jest to wymagane - np. sosy.


Jak można zrobić mąkę grochową w domu?

Mąkę grochową można zrobić w domu z suszonych nasion grochu. Najłatwiejszą opcją jest zmielenie suszonego groszku w młynku do kawy. Tak powstałą mąkę należy następnie rozłożyć na białej szmatce, rozprowadzając ją po powierzchni równą warstwą nie grubszą niż 2 cm. Mąka ta powinna przez jakiś czas leżeć w suchym miejscu, aby pozostała wilgoć znikła. Przed użyciem zaleca się ją jeszcze przesiać.



Doskonałej jakości mąkę z fasoli możesz kupić tutaj: KLIK

Mąkę grochową kupisz: KLIK

Komentarze