Aminek egipski ("zębodłubka") - roślina o silnym działaniu przeciwskurczowym

Aminek egipski - Ammi visnaga (L.)
Inne nazwy: kela egipska, zębodłubka, khella.

Surowiec leczniczy: owoce, 
Co zawiera: piranokumarynę - visnadynę, pochodne furochromonu (kelina, visnagina), związki samidynowe, glikozyd - kelininę, kelinol, flawonoidy(np. akacetyna), olejek eteryczny, kwasy (np. kawowy).

Aminek egipski jak nietrudno się domyślić, jest rośliną pochodzącą ze starożytnego Egiptu. Wyglądem przypomina nieco koper włoski. Jego właściwości są znane od wieków, a napary z owoców aminka polecano osobom zmagającym się z kaszlem, dusznościami, bolesnymi miesiączkami i kamieniami nerkowymi, gdyż ułatwiały ich wydalanie, rozkurczając drogi moczowe.

Substancje zawarte w owocach aminka egipskiego (m.in. kelina) wykazują silne działanie przeciwskurczowe. Oddziałują na mięśnie gładkie, z jakich zbudowana jest większość ludzkich narządów wewnętrznych, przeciwdziałając pojawianiu się bolesnych kurczy i spazmów. Łagodzą stany spastyczne oskrzeli, jelit, narządów układu moczowego oraz dróg żółciowych, przynosząc ulgę w uporczywych nieżytach i kolkach.

Pomagają także zmniejszyć bóle spowodowane skurczami macicy podczas menstruacji u kobiet.

Co więcej, preparaty przygotowane z owoców aminku zmniejszają problemy z oddychaniem w przypadku alergii wziewnych oraz astmy, a stosowane pomocniczo w chorobach płuc pozwalają szybciej pozbyć się zadyszki i odzyskać głębię oddechu.

Nie tylko jednak wykorzystywany jest owoc aminku. Jego twarde szypułki suszy się i sprzedaje na targach w krajach arabskich jako przedmiot służący do czyszczenia zębów. Stąd bierze się innna nazwa aminka - zębodłubka.


Aminek egipski - w czym jeszcze może pomóc?

- Astma (kaszel, skurcz oskrzeli, duszności)

Związki zawarte w owocach aminka łagodzą kaszel, przeciwdziałają pojawianiu się świstów towarzyszących oddychaniu oraz zmniejszają ewentualny obrzęk błony śluzowej towarzyszący atakowi astmy. 

- Nerwica wegetatywna.

Substancje zawarte w owocach aminka znoszą uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej towarzyszące nerwicy oraz stanom podwyższonego napięcia nerwowego (tzw. supeł na żołądku), przeciwdziałają nieprzyjemnemu drżeniu kończyn na tle nerwowym oraz przywracają prawidłowe postrzeganie rzeczywistości eliminując poczucie lęku towarzyszące atakom stresu.

- Bóle miesiączkowe.

Aminek działa rozkurczowo na mięśnie macicy.

- Profilaktyka chorób serca.

Piranokumaryny obecne w owocach aminka działają rozszerzająco na światło naczyń krwionośnych, w tym również naczyń wieńcowych, usprawniając krążenie i poprawiając wydolność organizmu. Preparaty przygotowane z aminku egipskiego doskonale się sprawdzają przy stanach przed i pozawałowych oraz w innych chorobach serca. ...

- Kolka i kamica nerkowa, skurcze jelit, żołądka i dróg żółciowych.

- Łuszczyca i łysienie plackowate.

Dawkowanie:

ODWAR AMINKOWY

10 g zmielonych owoców zalać 300 ml wody, doprowadzić do wrzenia i gotować pod przykryciem przez około 5-10 minut. Następnie odstawić pod przykryciem na 20 minut. Przecedzić, dopełnić do 300 ml. Zażywać 3 razy dziennie po 15 ml.


NALEWKA Z AMINKA

100 g owoców aminka zalać 500 ml alkoholu o mocy 40-60%. Naczynie szczelnie zamknąć i odstawić w ciemne i chłodne miejsce na 14 dni. Codziennie wstrząsać. Po upływie 2 tygodni przefiltrować i zlać do butelki. Chronić przed światłem. Spożywać raz dziennie po 5 ml.


Przeciwskazania:

- Obrzęki.
- Anemia.
- Niewydolność nerek.
- Ciąża i karmienie piersią.


✅ Preparaty otrzymane z owoców aminka należy zażywać pomocniczo. Kuracja nie powinna trwać zbyt długo, gdyż zawarta w nich kelina przy długotrwałym stosowaniu może wywoływać łagodne skutki uboczne w postaci zawrotów głowy, nudności czy świądu skóry. 

✅ Podczas kuracji wyciągami z owoców aminka należy unikać bezpośredniej ekspozycji na promienie UV, gdyż może dochodzić do podrażnień skóry, poparzeń słonecznych i przebarwień. 

Źródła:
1. https://pl.wikipedia.org/wiki/Aminek_egipski
2. http://www.rozanski.ch/fitoterapia1.htm
3. fot.: https://fr.wikipedia.org/wiki/Visnaga_daucoides#/media/Fichier:Ammi_Visnaga_(289632722).jpg

Komentarze