Pokrzywa indyjska - pomaga w odchudzaniu, obniża ciśnienie krwi, hamuje rozwój wielu chorób

Pokrzywa indyjska - (Coleus forskohlii)
Inne nazwy: forskolina, szałwia indyjska, pochwiatka, koleseum.
Surowiec leczniczy: korzeń, ziele.
Co zawiera: coleanol, czyli forskolinę, barbatusin (barbutazyna), plectrin (plektryna), plectirinon A, acetoxycoleosol, coleol, coleonon, deoxycoleonol, crocetin (krocetyna) dialdehydy, napthopiron, secoabietan. 


Wszyscy znają lecznicze właściwości pokrzywy zwyczajnej - wzmacnia, oczyszcza organizm z toksyn, poprawia pracę organów wewnętrznych. Jeszcze bardziej interesująco pod względem właściwości prozdrowotnych i leczniczych przedstawia się jej egzotyczna odmiana – pokrzywa indyjska.

Pokrzywa indyjska jest rośliną stosowaną od setek lat w medycynie hinduskiej oraz ajurwedyjskiej.  Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza substancji czynnej o nazwie forskolina. Jest to związek organiczny z grupy diterpenów.

Wykazano, że po podaniu forskoliny nasileniu ulega lipoliza, czyli rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej oraz zahamowana jest synteza lipidów w  komórkach tkanki tłuszczowej żółtej, ponadto pobudzona zostaje trzustka do produkcji insuliny, co prowadzi do mniejszego gromadzenia zapasów tłuszczu i szybszego zużywania istniejącej tkanki tłuszczowej. Nie bez znaczenia jest również to, że pokrzywa indyjska stymuluje wydzielanie hormonów tarczycy, w tym produkcję tyroksyny na podobieństwo do hormonu TSH.

Dodatkowo pokrzywa indyjska analogicznie jak w przypadku zwykłej pokrzywy pomaga w walce z różnego rodzaju alergiami, chorobami skórnymi, takimi jak egzemy, wypryski, liszaje, łuszczyca. Wpływa też pozytywnie na układ krążenia.


Sprawdź, jakie dokładnie lecznicze działanie ma pokrzywa indyjska (forskolina) i jak ją dawkować.



Jakie działanie lecznicze ma pokrzywa indyjska?

- Niektóre badania dowodzą, że forskolina nasila rozkład tłuszczu w tkance tłuszczowej (lipoliza), dzięki czemu może być ona pomocna w walce z nadwagą i otyłością. (2), (6), (7).

Związek ten wpływa na ogólny wzrost aktywności metabolicznej i dzięki temu przyczynia się do budowania lepszej jakości i ilości masy mięśniowej bez zbyt dużej ilości tłuszczu, czyli do tworzenia się tzw czystej masy mięśniowej. 

Wpływa również na obniżenie się apetytu, co u ludzi z otyłością ma ogromne znaczenie.

Jednak potrzebne są dalsze szczególowe badania - na większej grupie osób, które wyjaśniłyby działanie pokrzywy indyjskiej u osób z nadwagą i otyłością.

- Liczne badania wykazały, że forskolina obniża ciśnienie tętnicze krwi (1).

- W badaniach klinicznych dowiedziono także skuteczności forskoliny w poprawie przepływu krwi w naczyniach wieńcowych serca, a także w stymulacji czynności mięśnia sercowego bez zwiększenia zużycia tlenu (3), (5).

W innym eksperymencie z udziałem pacjentów z kardiomiopatią wykazano poprawę funkcjonowania lewej komory serca także bez wzrostu kosztów metabolicznych. Efekty terapeutyczne forskoliny w tym schorzeniu okazały się lepsze niż stosowanych obecnie leków zwiększających wyrzut serca (dobutamina) i rozszerzających naczynia krwionośne (nitroprusydek sodu).

- Forskolina jest silnym inhibitorem agregacji płytek krwi i agregacji fibrynogenu. Sama w sobie działa przeciwzakrzepowo, ale również w niskich dawkach działa synergistycznie z aspiryną i prostaglandynami.

- Forskolina wpływa na zmniejszenie ciśnienia w gałce ocznej, co wykazano w kilku badaniach. Może być więc pomocna chorym na jaskrę.

- Liczne badania potwierdziły, że suplementacja forskoliną wpływa na podniesienie poziomu testosteronu.

- Działa przeciwzapalnie. Wydaje się także, że może ona być skuteczna w terapii po operacji przeszczepienia narządów i zapobieganiu ich odrzuceniu przez biorcę. 

- Forskolina hamuje reakcje autoimmunologiczne, dzięki czemu jest wykorzystywana w terapii tych chorób (np. rumienie, astma, przewlekłe alergie, łuszczyca).

Wyniki badań potwierdzają, że forskolina wykazuje działanie rozkurczające na mięśnie gładkie dróg oddechowych. Może także hamować wytwarzanie histaminy z tkanek w odpowiedzi na antygen oraz powodowane przez nią skurcze oskrzeli występujące w reakcji alergicznej. Zaobserwowano także, iż przyjmowana doustnie forskolina poprawia funkcje oddechowe w astmie wskutek rozszerzenia oskrzelików. Ponadto może ona częściowo odwracać efekt tolerancji na przyjmowane długotrwale salbutamol czy izoprenalinę.

- Hamuje transformację nowotworową i przerzuty nowotworów. 

Jak stosować pokrzywę indyjską?

INTRAKT ZE ŚWIEŻEGO ZIELA POKRZYWY INDYJSKIEJ

1 część zmielonych lub siekanych liści lub ziela zalać 3 częściami gorącego alkoholu 30-40%, odstawić na kilkanaście dni, przefitrować. 
Zażywac 2 razy dziennie po 10 ml.

ODWAR

1 łyżkę korzenia zalej szklanką wody, doprowadź do wrzenia i gotuj 5-10 minut. Wypijaj po 1 szklance 2 razy dziennie. Odwar możesz używać do pielęgnacji skóry.


Pokrzywa indyjska przeciwskazania

- Kobiety w ciąży, karmiące piersią i dzieci (ze względu na brak wystarczających badań prowadzonych z udziałem tej grupy osób).

- Osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, ponieważ może powodować interakcje z warfaryną, kwasem acetylosalicylowym oraz klopidogrelem.

- Osoby z niskim ciśnieniem tętniczym, gdyż pokrzywa indyjska obniża ciśnienie.

- Osoby cierpiące na chorobę wrzodową żołądka, chorobę refluksową przełyku.


Pokrzywę indyjską kupiszKLIK


Źródła:

Komentarze