Wasabi (chrzan japoński) i jego niesamowite właściwości zdrowotne

Wasabi (chrzan japoński) - to jedna z najmocniejszych przypraw na świecie. Ma smak chrzanu, tyle, że niezwykle ostrego. Wasabi jest najczęściej dodawane do potraw japońskich, takich jak: sushi, sushimi czy makaron soba.

Nie każdy jednak wie, że  wasabi jest nie tylko smaczne, ale również zaskakująco zdrowe. W wasabi znaleźć można blisko dwadzieścia różnych rodzajów izotiocyjanianów - składniki te odpowiadają za piekący smak japońskiego chrzanu. Jak przekonują naukowcy - są one w stanie zahamować rozwój niektórych nowotworów, poza tym działają przeciwbakteryjnie i grzybobójczo (3), (4).

Czy wiesz, że wasabi, zapobiega zatruciom pokarmowym, co jest jednym z powodów, dla których podaje się go z surową rybą, a więc właśnie z sushi? 🐟

Niektóre firmy dodają pierwiastki śladowe ekstraktu wasabi do swoich antybakteryjnych kremów i żeli, aby zwiększyć ich siłę i skuteczność.✨

Jakie inne interesujące właściwości lecznicze ma wasabi?


Niesamowite korzyści zdrowotne wasabi

- Działa przeciwzapalnie. Pomaga zapobiegać wielu chorobom. Łagodzi ból towarzyszący np. zapaleniu stawów.

- Poprawia trawienie. Pobudza wydzielanie soków trawiennych, dlatego ma zastosowanie w przypadku niestrawności oraz zaparć. Do swojej diety wasabi powinni włączyć przede wszystkim wielbiciele tłustego jedzenia, gdyż dzięki niemu niwelujemy niekorzystne skutki jedzenia takich potraw.

- Pomaga w eliminacji z organizmu toksynZe względu na obecność składników wspomagających wątrobę, chrzan japoński neutralizuje toksyczne substancje obecne w układzie pokarmowym.

- Działa przeciwbakteryjnie dzięki zawartym w nim izotiocyjanianom. Substancje te wykazują działanie hamujące wzrost bakterii, m.in.: Escherichia coli i Staphylococcus aureus. Poprawia odporność w okresach wzmożonej zachorowalności na przeziębienie i grypę.

- Może zapobiegać nowotworom.

Za właściwości przeciwnowotworowe wasabi odpowiadają wspomniane już izotiocyjaniany, które biorą udział w eliminacji wolnych rodników. . Badania wykazały, że izotiocyjaniany mogą pomóc w zapobieganiu raka płuc oraz przełyku, mogą również pomóc zmniejszyć ryzyko innych nowotworów, w tym raka przewodu pokarmowego.

Inne badania określają, że forma izotiocyjanianu w wasabi, 6-MITC, wyraźnie hamuje ekspansję białaczki i komórek raka żołądka. W rzeczywistości promuje apoptozę (śmierć komórki) w ciągu 24 godzin od spożycia.

- Wasabi może również obniżać poziom cholesterolu we krwi.

- Zmniejsza możliwość tworzenia się zakrzepów we krwi.

- Jest źródłem witamin i minerałów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Wysoka zawartość witaminy C, witamin z grupy B, E oraz A, a także potasu, sodu, fosforu i magnezu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie.

- Wyraźny smak wasabi świetnie oczyszcza nos i zatoki.

Za sprawą olejków eterycznych i substancji o działaniu antybakteryjnym, wasabi pomoże nam szybko uporać się z uciążliwymi objawami infekcji.


Przygotowanie wasabi w proszku

Wasabi możemy kupić w tubie - w tej formie jest ono już gotowe do spożycia. Możemy też wybrać wasabi w proszku - będziemy musieli je wtedy samodzielnie przyrządzić i rozrobić z wodą. Zaletami wasabi sporządzanego z proszku są możliwość kontroli intensywności smaku oraz konsystencji pasty, a także łatwość w przygotowaniu dogodnej ilości jaka będzie nam na daną chwilę potrzebna.

Aby z proszku przyrządzić pastę wasabi, musimy zmieszać ją z wodą. Potrzebujemy około 50 gram pasty na 100 ml wody. Nie musimy trzymać się ściśle tych proporcji - możemy przyrządzić mniej lub bardziej gęstą pastę, która będzie odpowiednio bardziej lub mniej ostra :)

Uwaga: Pamiętajmy, aby podczas robienia pasty nie pochylać się zbytnio nad naczyniem: opary bardzo drażnią oczy i nos!

Wasabi w proszku oraz w formie pasty możesz kupić: KLIK

Źródła:
2. Edyta Kwiatkowska: Izotiocyjaniany w wasabi (Wasabia japonica):

Komentarze