Mąka kasztanowa - Dlaczego jest taka zdrowa? Jak ją można wykorzystać?

Mąkę kasztanową uzyskuje się z wysuszonych i zmielonych owoców kasztana jadalnego. Charakteryzuje się słodkim, lekko orzechowym smakiem i aromatem. Jest naturalnie bezglutenowa. Do spożywania mąki kasztanowej zachęcała św. Hildegarda z Bingen uznając ją za jeden z najlepiej przyswajalnych przez organizm produktów naturalnych, ale także silny… afrodyzjak .

Co jeszcze warto wiedzieć o mące kasztanowej? Jakie ma zalety?


Właściwości zdrowotne mąki kasztanowej

- Zawiera solidną dawkę błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit i całego systemu trawiennego, a także znacząco obniża poziom "złego" cholesterolu LDL, dzięki czemu zapobiega poważnym schorzeniom układu krążenia.

- Jest bogatym źródłem związków mineralnych (potas, wapń, sód, fosfor, magnez), mikroelementów (miedź, cynk, fluor, glin, bar, molibden, kobalt, tytan), witamin (C, PP, B1, B2). 

- Stanowi bogate źródło wartościowych białek, dostarcza wielu aminokwasów egzogennych, nie wytwarzanych przez organizm, a bardzo mu potrzebnych.

-  Jest lekkostrawna, nie dostarcza glutenu, dlatego może być bez obaw spożywana przez osoby zmagające się z nietolerancją czy nadwrażliwością na to białko.

- Wzmacnia układ krwionośny.

- Poprawia pamięć i koncentrację.

- Poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

- W porównaniu z mąką pszenną ma niższy indeks glikemiczny. Dla porównania, tradycyjna mąka pszenna oznaczona jest indeksem w wysokości 85, a dla mąki kasztanowej indeks glikemiczny wynosi 65.

100g mąki kasztanowej = 370 kcal                                           
3 g białka, 2 g tłuszczu, 37 g węglowodanów i 7 g błonnika.

Mąka kasztanowa - jak można ją wykorzystać?

Mąka kasztanowa jest idealna do pieczenia chleba, a także słodkich wypieków.

Może stanowić idealny dodatek do:

- Naleśników, omletów, racuchów.
- Ciast i ciastek.
- Gofrów.
- Domowych makaronów.
- Pierogów

Zobacz przepis na bezglutenowe pierogi z mąki kasztanowej Anny Lewandowskiej: KLIK

- Do zagęszczania i wzbogacania smaku zup, sosów, kremów czy dipów.

Mąka podczas procesu pieczenia nieco ciemnieje, ale też uwydatnia swój specyficzny, słodki i orzechowy smak. 


✅ Należy pamiętać, że ciasto z mąki kasztanowej staje się dość kleiste, dlatego niekiedy warto mieszać ją z innymi mąkami, lepiej pochłaniającymi wilgoć: pszenną, jęczmienną albo kokosową. 

Mąka kasztanowa, jak i kasztany polecane są przez Hildegardę jako „środek leczniczy w przypadku dolegliwości wątroby i podwyższonego poziomu enzymów wątrobowych”.


MIÓD Z KASZTANAMI JADALNYMI  - NA POMOC WĄTROBIE

Składniki:
  • mąka kasztanowa - 3 łyżki,
  • miód - 100 g

Mąkę z kasztanów jadalnych zmieszać z podgrzanym lekko miodem.

Stosowanie:
Jeść 2 razy dziennie po 1 łyżeczce przed południem i po południu bez dodatków, ewentualnie smarować nim chleb lub rozpuszczać w kawie orkiszowej.

Taką kurację należy przeprowadzić przez co najmniej 2 miesiące. Oczywiście jeśli skończy się nam przyrządzona mikstura należy zrobić ją od nowa, bo z podanych wyżej składników nie starczy nam jej na dwa miesiące. Po zakończeniu kuracji powinniśmy wg św. Hildegardy w swoim menu umieścić kasztany jadalne gotowane lub mąkę kasztanową jako dodatek do codziennej diety.


Mąkę kasztanową kupisz tutaj: KLIK

Komentarze