Glistnik (jaskółcze ziele) - "dar niebios" , "liście Pana Boga" - nie tylko na kurzajki i brodawki

Glistnik (jaskółcze ziele) - Chelidonium maius (majus) L.
Inne nazwy: „liście Pana Boga”, „ziele Marii”, „złoty korzeń”, „krwawe ziele”.
Surowiec leczniczy: ziele, korzeń.

Glistnik (jaskółcze ziele) to roślina która już w starożytności cieszyła się powszechnym uznaniem ze względu na niezwykłe właściwości lecznicze.

Wszechstronne i niezawodne właściwości glistnika, sprawiły, że nazwano go „Darem Niebios” (coeli donum, stąd nazwa chelidonium). Glistnik jaskółcze ziele został opisany na Papirusie Ebersa (ok. 1550 r. p.n.e.), ponadto przez Dioskuridesa, Pliniusza Starszego, Alberta Wielkiego, św. Hildegardę, Mathiolusa i Paracelsusa, co świadczy o wielkim znaczeniu tej rośliny w medycynie.

Obecnie glistnik najczęściej kojarzony jest jako środek medycyny ludowej wspomagający leczenie kurzajek i brodawek. Działanie jego jest jednak dużo większe i szersze - jak potwierdzono w badaniach naukowych wykazuje on nawet działanie przeciwnowotworowe.


Właściwości lecznicze glistnika

- Działa przeciwnowotworowo (1).

Badania naukowe potwierdziły przeciwnowotworowe właściwości glistnika.

Ziele glistnika zawiera liczne alkaloidy które powodują uszkodzenie i śmierć komórek nowotworowych.

Glistnik jaskółcze ziele jest głównym składnikiem preparatu pozwalającego leczyć kilka rodzajów nowotworów, w tym białaczki.

- Działa grzybobójczo,  bakteriobójczo  (szczególnie na bakterie Gram-dodatnie, np. gronkowce), wirusobójczo i pierwotniakobójczo. (1, 2).

Glistnik jaskółcze ziele zawiera ponad 20 alkaloidów, związków wykazujących różne działanie, stąd jego szerokie zastosowanie bakterio-, grzybo- i pasożyto-bójcze.

- Działa uspokajająco, przeciwlękowo, przeciwstresowo i nasennie.

- Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie (układu pokarmowego, dróg żółciowych, moczowodów, dróg rodnych) rozluźniająco.

Zalecany jest do stosowania przy chorobach trzustki, zapaleniu wątroby, niestrawności, a także kamieniach żółciowych.

Towarzyszące tej chorobie bóle, wymioty i nudności zostają skutecznie zwalczane przez ową roślinę. Dzięki alkaloidom rozluźniają się mięśnie gładkie, dlatego też glistnik jaskółcze ziele jest stosowany przy występowaniu dolegliwości wątroby oraz pozwala skutecznie zmniejszyć bóle głowy.

- Korzystnie działa na pracę wątroby i dróg żółciowych - pobudza produkcję żółci.
Przeciwdziała zastojom żółci i wytrącaniu się złogów w układzie żółciowym.

- Poprawia krążenie wieńcowe, mózgowe i obwodowe (w kończynach), zwłaszcza przy stanach skurczowych naczyń i skokach ciśnienia krwi.

- Pozytywnie wpływa na skórę, przyspiesza jej regenerację.

Sok mleczny z glistnika używany jest w lecznictwie ludowym jako lek skutecznie usuwający brodawki (kurzajki) na skórze. Glistnik uważany jest za najbardziej skuteczny naturalny lek przeciwko brodawkom. Mechanizm działania polega na blokowaniu podziałów mitotycznych komórek w obrębie zmiany skórnej oraz ograniczaniu replikacji wirusa brodawczaka ludzkiego

Roślina jest skuteczna nie tylko w przypadku kurzajek, ale również w przypadku innych przypadłości dermatologicznych, takich jak: modzele, pęcherze, pryszcze, trądzik, także różowaty, grzybica i egzema.

Jak można stosować glistnik jaskółcze ziele?

ODWAR (Uspokaja, wycisza, polecany w celu w celu uśmierzenia bóli jelitowych, kolce żółciowej i przy bolesnym miesiączkowaniu)

Pół łyżki stołowej ziela zalewa się letnią wodą i lekko ogrzewa na parze przez 30 minut. Po ostudzeniu i przecedzeniu pije się 3 razy dziennie 1-2 łyżki.

W przypadku gotowych mieszanek ziołowych: zalewa się je wodą, zagotowuje 1 łyżkę stołową ziół i pije 2–3 razy dziennie szklankę odwaru.

NALEWKA GLISTNIKOWA

1 część suchego zmielonego ziela zalać 5 częściami 40-50% zimnego alkoholu, odstawić na 7 dni; przefiltrować. Stosować 2-3 razy dziennie po 5-10 ml w 100 ml wody. 

Nalewkę stosujemy zewnętrznie do pędzlowania schorzałych miejsc (bolesne nadżerki w jamie ustnej, polipy, opryszczka, liszaje, liszajce, czyraki, kłykciny, brodawki, owrzodzenia, wypryski, zmiany toczniowe i łuszczycowe) w stanie nierozcieńczonym; do okładów, płukanek i przemywania skóry po rozcieńczeniu: 1 łyżka na 200-220 ml wody przegotowanej.

GLISTNIK NA KURZAJKI, GRZYBICĘ SKÓRY I RANY

Przy leczeniu kurzajek kilka razy dziennie należy dotknąć sokiem mlecznym brodawki, uważając by nie poplamić zdrowej skóry. Szczególną uwagę należy również zwrócić na to, by sok ten nie dostał się do oczu, ponieważ powoduje silne pieczenie. Okłady z sokiem mlecznym są pomocne w leczeniu grzybic skóry i trudno gojących się ran. 


PRZECIWSKAZANIA

Leki z glistnikiem nie mogą być stosowane w ciąży (pobudzają skurcze macicy), w chorobie wrzodowej, przy jaskrze i ostrych nieżytach przewodu pokarmowego.


✅ Pomimo szerokiego zakresu aktywności biologicznej i ugruntowanej pozycji glistnika wśród surowców leczniczych, obserwuje się działania zmierzające do eliminacji surowca i jego przetworów z lecznictwa. Z treści ogłoszenia Prezesa URPL, WMiPB wynika, że „ryzyko stosowania surowca do celów leczniczych przeważa nad znikomą korzyścią terapeutyczną".


Ziele glistnika możesz kupić tutaj: KLIK


Źródła:

Komentarze