Orzechy pekan - dlaczego warto je jeść codziennie?

Orzechy pekan
Inne nazwy: orzesznik jadalny, orzesznik pekanowy, orzesznik owocowy.

Orzechy pekan są niewielkimi, 5 centrymetrowymi owocami zamkniętymi w skorupce przypominającej orzech włoski. Na pierwszy rzut oka łatwo je też właśnie z nimi pomylić. Zwłaszcza, że smakują bardzo podobnie, a więc także po degustacji możemy dojść do mylnych wniosków. Są one jednak mniej pofałdowane, za to bardziej płaskie i owalne. Mają podłużną i gładką łupinę. Orzechy pekan są jednymi z najzdrowszych orzechów na świecie. Posiadają największą ilość polifenoli spośród wszystkich innych  orzechów. Poza tym zawierają zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały.

Już niewielka porcja tych orzechów jest wystarczająca, by dostarczyć wielu cennych elementów warunkujących zachowanie prawidłowych funkcji układu sercowo-naczyniowego, odpornościowego, nerwowego i hormonalnego.




Właściwości zdrowotne orzechów pekan

- Orzechy pekan są bogate w przeciwutleniacze (fenole, proantocyjanidy, hydrolizowalne garbniki, flawonoidy i kwasy fenolowe), które redukują stres oksydacyjny w organizmie i uszkodzenia komórek i tkanek z nim związane. 

🌰 Orzechy pekan posiadają największą ilość polifenoli spośród wszystkich orzechów! 🌰

 Badanie zdolności pochłaniania wolnych rodników nadtlenkowych – (ORAC) przez substancje zawarte w owocach pekana dowodzi, iż 100 g tego produktu charakteryzuje się równowartością ponad 17 tys. μmol TE/100 g potencjału antyoksydacyjnego. 

Naukowcy dowiedli, że orzechy pekan mogą zapobiegać procesom nowotworowym, oraz łagodzić powstałe. 

- Usprawniają pracę serca, zapobiegając tym samym ryzyko zawału mięśnia sercowego czy niewydolności.

- Obniżają ciśnienie krwi oraz poprawiają profil lipidowy przez zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi.

- Zawierają wiele ważnych dla organizmu witamin (witaminy: E, C, K oraz witaminy z grupy B, w szczególności tiamina (wit. B1). Orzechy pekan zawierają też dużo cennych soli mineralnych (miedź, magnez, mangan, cynk, fosfor, potas, żelazo, selen).

- Są cennym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, inaczej określanych jako MUFA. W ludzkim organizmie pełnią one ważne funkcje, zmniejszając ryzyko występowania miażdżycy, poprawiając profil lipidowy (obniżają frakcję LDL cholesterolu we krwi, podwyższając przy tym frakcje HDL).

Oprócz nich orzechy pekan dostarczają także korzystnych dla zdrowia wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kwasy te inaczej są określane jako PUFA. Wpływają korzystnie na działanie układu nerwowego, stanowią budulec błon komórkowych, podobnie jak MUFA zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Wykazują też działanie przeciwnowotworowe.

- Orzechy pekan są pomocne w walce z objawami PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego), takimi jak skurcze i zmiany nastroju.

Wzmacniają włosy i paznokcie oraz poprawiają wygląd skóry

- Choć są bardzo zdrowe, nie można zapędzać się za daleko z ich konsumpcją, gdyż - jak to orzechy - mają sporo kalorii. Warto jednak dodać, że korzystny wpływ na zdrowie obserwuje się już przy niewielkiej porcji produktu, którą można wkomponować nawet w jadłospis osób dążących do redukcji masy ciała. 

Orzechy pekan - wartości odżywcze, kalorie (100 g) 

Wartość kaloryczna - 691 kcalBiałko - 9,17 gTłuszcze - 71,97 g

Regularne spożywanie orzechów pekan chroni przed cukrzycą, chorobami układu sercowo-naczyniowego, nowotworami, zapobiega niedoborom wielu składników mineralnych, w tym żelaza i cynku oraz witamin z grupy B.


Orzechy pekan - zastosowanie w kuchni


Orzechy pekan można jeść na surowo, w formie przekąski, jako dodatek do sałatek, musli, owsianek czy jogurtów. Dodaje się je również do ciast, ciasteczek, deserów i lodów.


Można posypywać nimi pyszne i sycące zupy-kremy, takie jak np. krem z kopru włoskiego, lub dodawać do dań głównych, np. do pieczonego łososia czy komosy ryżowej z batatami i pieczarkami.

Orzechy pekan smakują wyśmienicie zarówno w postaci surowej, jak i prażonej, kandyzowanej czy solonej.

Orzechy pekan można kupić tutaj: KLIK

Komentarze

  1. Ciekawy wpis. Może się skuszę na 100g, bo jednak 1 kg za 75 zł to dla mnie trochę za dużo. A kto wie, jak mi zasmakują to może dokupię. :) Nigdy ich jeszcze nie jadłam.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz