Koniczyna biała - "dzięcielina biała", "dzięcielinka" - jakie ma właściwości lecznicze i jak ją można stosować?

Koniczyna biała (rozesłana) - Trifolium repens L.
Inne nazwy: dzięcielina biała, dzięcielinka, kądziołka, kocie ziele, koniczyna kocia, koniczyna, koniczyna królicza, koniczyna zwyczajna.
Co zawiera:  flawonoidy (głównie izoramnetynę), olejek eteryczny, karotenoidy, białkowce, witaminy (tiaminę, kw. askorbinowy, ryboflawinę, tokoferol, fitochinony i in.), kumaryny (w znacznych ilościach dikumarol), sole mineralne: sód - 0,4 g/kg, potas - 23 g/kg, magnez - 3,6 g/kg, wapń - 16,7 g/kg, fosfor - 3,3 g/kg, chlor - 4,3 mg/kg, krzem - 1 mg/kg, żelazo - 218 mg/kg, mangan - 58 mg/kg, miedź - 9,5 mg/kg, molibden - 0,8 mg/kg, cynk - 32 mg/kg, kobalt - 180 ug/kg s.m., glikozydy cyjanogenne, saponiny, chlorofil.
Surowiec leczniczy: kwiaty, ziele.


Koniczyna od zawsze była symbolem szczęścia, już ponad 2000 lat temu została uznana przez druidów za roślinę świętą. Według tradycji znalezienie czterolistnej pomaga przyciągnąć miłość, szczęście i dostatek. Mimo tych znanych przekonań, koniczyna nie zawsze jest dla nas mile widzianym gościem - zwłaszcza na przydomowych, wypielęgnowanych trawnikach. Ta niepozorną roślinkę możemy spotkać praktycznie wszędzie. Posiada zdolność rozwoju w niemalże każdym środowisku, począwszy od suchych i ubogich terenów, kończąc na żyznych glebach. 

Koniczyna biała w porównaniu do koniczyny czerwonej  jest mniej popularna w ziołolecznictwie, choć jej działanie lecznicze jest bardzo podobne. Jakie dokładnie ma właściwości i w jaki sposób możemy ją wykorzystać?




Jakie właściwości zdrowotne ma kwiat białej koniczyny?

- Oczyszcza organizm z toksyn (polecany napar).

- Wzmacnia organizm.

- Poprawia krążenie krwi w organizmie. Wzmacnia naczynia krwionośne, działa przeciwzakrzepowo.

- Suszone kwiaty są składnikiem mieszanek ziołowych stosowanych w reumatyzmie i artretyzmie. Osobom starszym lub osobom z reumatyzmem i artretyzmem zaleca się picie herbaty z koniczyny białej w celu zmniejszenia bólu i stanów zapalnych.

Napar polecany jest do picia przy osłabieniu odporności, częstej zapadalności na infekcje górnych dróg oddechowych, a także w przeziębieniach, gorączce i grypie. Pomaga również leczyć zawroty głowy, nudności i rozstrój żołądka związane z przeziębieniem.

W przypadkach chorób reumatycznych oraz przy stanach zapalnych żył lecznicze zioło dobrze jest dodawać również do kąpieli.

- Ma efekt przeciwnowotworowy. Zawiera izoflawon znany jako genisteina, który działa jako silny przeciwutleniacz zmniejszający ryzyko zachorowania na raka.

- Polecana do stosowania przy dolegliwościach kobiecych, w stanach zapalnych przydatków i macicy, upławach (wewnętrznie i zewnętrznie), także w zaburzeniach miesiączkowania.

Przeciwskazania:

Koniczyna biała jest ogólnie bezpieczna do spożycia. Ze względu na działanie rozrzedzające może zwiększać ryzyko krwawienia. Najlepiej więc przestać spożywać to zioło co najmniej 2 tygodnie przed planowaną operacją oraz nie przyjmować jej w przypadku brania leków na rozrzedzenie krwi. 

Niektóre badania również pokazują, że może wchodzić w interakcje z lekami na nadciśnienie.

Najlepiej skonsultuj się z lekarzem przed włączeniem tego zioła do swojej diety.


Zastosowanie koniczyny

NAPAR (w schorzeniach reumatycznych, dnie, grypie, przeziębieniach, chorobach kobiecych, przy przeroście prostaty, należy pamiętać, że napar rozrzedza krew).

2-3 łyżki kwiatów lub ziela zalać 2 szklanki wrzącej wody lub gorącego mleka; odstawić na 20 minut; przecedzić; napar mleczny osłodzić miodem. Pić 3-4 razy dz. po 200 ml; dzieci - 100-150 ml.


Napar można dodawać do kąpieli w chorobach reumatycznych, przy zapaleniu żył. Garść suszonych kwiatów wsypujemy do garnka, gotujemy, na końcu przecedzamy i wlewamy do wanny. Kąpiel powinna trwać 20-30 minut.


Suszony kwiat koniczyny białej kupisz: KLIK


Źródła:
- https://amerykapopolsku.com/2021/06/27/koniczyna-biala-wlasciwosci-i-zastosowanie/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Koniczyna_bia%C5%82a
- fot. https://static.roslin.pl/static/plant_photos/1200px/trifolium/repens/4b7bca9a435577ad6b847a3ce5199f6f235dd542.jpg

Komentarze