Kalina koralowa - jako naturalny sposób na kobiece dolegliwości

 Kalina koralowa - Viburnum opulus (Linne)
Surowiec leczniczy: kora, kwiat i owoc.
Składniki czynne: flawonoidy (astragalina, kwercetyna, amantaflavon, kemferol), garbniki (ok. 6-7% w korze), triterpeny, kumarynowce, olejek eteryczny, gorycze, fitosterole, alkohole fenolowe, flobafeny, fenolokwasy, kwas walerianowy, pektyny, kwas mrówkowy, kwas octowy, kwas kaprylowy, viburnitol, żywice.


Kalina koralowa to piękny krzew i ozdoba wielu parków i ogrodów. Ma szkarłatnoczerwone owoce z płaską pestką i pomarańczowym miąższem, które zbierać możemy we wrześniu do późnych przymrozków. Kalina koralowa największe zastosowanie ma u kobiet i dlatego bywa nazywana lekiem kobiecym.

Kalina koralowa szczególne znaczenie miała w tradycjach i sztuce Polaków i Słowian. Uznawana była za symbol niewinności, dziewictwa, młodości i piękna. Często pojawiała się na weselach i w pieśniach weselnych.  Do najpopularniejszych ludowych pieśni rosyjskich należy „Kalinka”, w której mowa o dziewczęciu przyrównywanym do jagody. Kalina była też częstym motywem twórczości poetów. Lenartowicz pisał: „Rosła kalina liściem szerokim, rosła nad modrym w gaju potokiem… w lipcu korale miała czerwone, tak to się stroiła jak panna młoda”. Często motyw kaliny, zwykle oznaczający młodą dziewczynę, pojawia się w twórczości Juliusza Słowackiego - w „Balladynie” i poemacie „Beniowski”.


Owoce kaliny zbieramy we wrześniu i październiku.


Kalina koralowa właściwości lecznicze

- Działa rozkurczająco i uspokajająco na mięsnie macicy. Pomaga zwalczyć bolesne miesiączkowanie. Polecana kobietom ze skłonnością do zbyt obfitych miesiączek oraz zmagającym się z endometriozą.

- Zmniejsza ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu. Preparaty z kory kaliny polecane są więc kobietom w zagrożonej ciąży. Kalina koralowa zapobiega kurczom nóg podczas ciąży, niepowstrzymanym wymiotom ciężarnych i zaburzeniom nerwowym w czasie ciąży.

- Działa wzmacniająco i uszczelniająco na naczynia krwionośne. Polecana przy: krwotokach z nosa, pękaniu i przepuszczalności naczyń krwionośnych (plamice), nadmiernych i nieregularne krwawieniach miesiączkowych. (5)

- Działa łagodnie uspokajająco, obniża ciśnienie krwi.

- Ma właściwości przeciwzapalne. Odwar z kory można stosować przy hemoroidach i stanach zapalnych skóry.

- Wodne wyciągi z kory i owoców kaliny wykazują silne działanie antyoksydacyjne. (5).

Badania zdolności przeciwutleniającej owoców, kwiatów i kory kaliny dowodzą, że najwyższą zdolność do wychwytu wolnych rodników ma kora kaliny (4).

Kalina - przepisy



OWOCE KALINY KORALOWEJ 

Można je używać do przygotowania marmolady, soku, dżemu, przecieru lub odwaru. Należy je zawsze przed spożyciem przegotować (obróbka termiczna) lub przemrozić, aby zatraciły właściwości podrażniające przewód pokarmowy. 

ODWAR Z OWOCÓW KALINY KORALOWEJ (Przy infekcjach, kaszlu, przeziębieniu, osłabieniu)

2 łyżki owoców zalać 2 szklankami wody.  Gotować 5-10 minut, a następnie odstawić do naciągnięcia na 20 minut. Przecedzić. Pić 3-4 razy dz. po 100 ml. Odwar z owoców można osłodzić miodem.

ODWAR Z KORY KALINY KORALOWEJ

2 łyżki rozdrobnionej kory zalać szklanką wody. Gotować 5 minut, a następnie odstawić na 30-40 minut. Przecedzić. Pić w 3 dawkach podzielonych.
Odwar ten można stosować do płytkich lewatyw przy hemoroidach oraz do okładów i przemywania skóry przy stanach zapalnych.

INTRAKT KALINOWY

1 część świeżej lub suchej rozdrobnionej kory zalać 3 częściami gorącego alkoholu 40-60%, odstawić na 7 dni. przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 3 ml.

GALARETKA Z OWOCÓW KALINY

Świeże owoce kaliny sparz wrzątkiem i zmiksuj pół na pół z miodem lub cukrem. Wlej do wyparzonych słoików. Połóż pod nakrętkę krążek zamoczony w spirytusie i odstaw w ciemne, chłodne miejsce. Zażywaj po małej łyżeczce do kawy 3 razy dziennie, zwłaszcza przy nadciśnieniu, astmie i przeziębieniach.


Przeciwskazania

- Kora kaliny koralowej jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.

- Warto pamiętać, że za sprawą niebezpiecznych saponin, owoce jedzone na surowo mogą powodować zatrucia (szczególnie u dzieci). Jednak pod wpływem obróbki termicznej - zarówno mrożenia, jak i gotowania - saponiny przestają być groźne. Dzięki temu z owoców kaliny koralowej można robić przetwory.

Suszoną korę kaliny koralowej możesz kupićKLIK

Źródła:

Komentarze