Czarny sezam - "przyprawa bogów" - dlaczego warto go włączyć do swojej diety?

Czarny sezam

Czarny sezam jest dość mało znanym produktem w naszym kraju. A szkoda, bo posiada cenne właściwości zdrowotne, a do tego można go dodawać niemal do każdej potrawy. Posypka do kanapek, dodatek do śniadaniowej owsianki czy koktajli owocowo-warzywnych. To tylko kilka z pomysłów na wykorzystanie tych niezwykłych, małych ziarenek.

Czarny sezam nie bez powodu był nazywany jeszcze w starożytności „przyprawą bogów”. Legendy głosiły, że napar z czarnych nasion pili sami stwórcy świata. Nie ma się więc co dziwić, że powszechnie był uważany za jeden z najcenniejszych dodatków do wielu różnych potraw.

W przeciwieństwie do jego bardziej znanego w naszym kraju „kuzyna”, białego sezamu, czarny sezam posiada bardziej wyrazisty, orzechowy smak z charakterystyczną słodkawą nutą, który na długo pozostaje w naszej pamięci. 

Oprócz ciekawego smaku ziarna sezamu kryją w sobie wiele cennych dla organizmu składników, które wpływają na nasze zdrowie i urodę. Mimo że nie jest on w Polsce szczególnie popularny, z pewnością warto poznać go bliżej i włączyć do swojej diety!




Zalety prozdrowotne czarnego sezamu


 100 g czarnego sezamu zawiera aż 7,8 g czystego błonnika! Korzystnie wpływa on na pracę układu trawiennego. Redukuje zaparcia i wspiera przemianę materii. 

-  Czarny sezam zawiera w swoim składzie sezamol (12 mg/10 g nasion) i sezamolinę (45 mg/10 g nasion).

Są to bardzo silne naturalne przeciwutleniacze, które zapobiegają rozwojowi chorób nowotworowych, miażdżycy, nadciśnienia, choroby wieńcowej oraz udarów mózgu.

Dzięki tym związkom sezam czarny jest odporny na jełczenie.

- Sezam czarny bogaty jest także w cenne białko roślinne, 100 g sezamu zawiera aż 26 g białka, które posiada bardzo korzystny dla organizmu człowieka profil aminokwasowy.

- Zawiera kwas fitynowy, który usuwa z organizmu metale ciężkie

- Nasiona sezamu zawierają też sporo wapnia, który jest niezbędny by kości i zęby były mocne.

- Regularne spożywanie ziaren czarnego sezamu zmniejsza wypadanie włosów i wzmacnia je. Poprawia też stan naszej skóry i paznokci.

- Regularne spożywanie czarnego sezamu zmniejsza poziom cholesterolu całkowitego i  frakcji LDL we krwi. Czarny sezam ma też korzystny wpływ na układ krwionośny. Zapobiega powstawaniu zakrzepów i obniża ciśnienie tętnicze.


8 pomysłów na wykorzystanie nasion sezamu w kuchni

- Można nim posypywać kanapki.
- Dodawać do sałatek.
- Jako dodatek do śniadaniowej owsianki.
- Do obtaczania rolek sushi.
- Jako dodatek do owocowego smoothie.
- Jako składnik batoników, ciasteczek muesli lub domowych sezamków.
- Można nimi posypywać bułki, rogaliki, chleb.
- Doskonale sprawdzą się w roli pełnej zdrowia panierki do mięs oraz ryb.

Co ciekawe, czarny sezam świetnie sprawdza się podczas przygotowywania domowych kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry twarzy oraz całego ciała. Bez przeszkód możemy przygotować na jego bazie odżywczą maseczkę, a także peeling.

Komentarze