Czarny czosnek - zdrowszy nawet od tradycyjnego czosnku?

 Czarny czosnek

Nie wszyscy o nim słyszeli, lecz - co ciekawe - czarny czosnek nie jest wcale niczym nowym! Znany był już w starożytności, a jego ojczyzną są kraje północno – wschodniej Azji (Korea, Japonia, Chiny). Miał on w tych krajach status wyjątkowe, gdyż wierzono nawet, że jest receptą na nieśmiertelność. 
Czym jest czarny czosnek i jak powstaje?

Jak powstaje czarny czosnek?

Czarny czosnek jest produktem w pełni naturalnym - powstaje ze zwykłego, białego czosnku (Allium sativum L.). Jest to w zasadzie to samo warzywo - z  tym, że poddane wielodniowemu procesowi starzenia lub fermentacji. Aby je pozyskać, należy trzymać czosnek w temperaturze 60-70⁰C przy wilgotności 85-90% przez około 40 dni. Ten wyjątkowo czasochłonny proces nazywany jest reakcją Maillarda, która odpowiada również m.in. za zapach piwa, czekolady, kawy czy chleba.

Czy w takim razie fermentowany czosnek nie traci swoich wartości odżywczych? Może się to wydawać zaskakujące, ale wręcz przeciwnie!

W czasie trwania tego procesu czosnek zmienia swoje właściwości: substancje aktywne i składniki mineralne stają się lepiej przyswajane przez organizm. (12, 3).

Mowa tutaj przede wszystkim o S-allilocysteinie – związku silnie przeciwutleniającym, rozpuszczalnym w wodzie, który powstaje w wyniku przekształcenia allicyny.
Poza tym w czarnym czosnku wzrasta udział flawonoidów i kwasów fenolowych, pojawiają się biologicznie czynne alkaloidy, zwiększa się jego wartość odżywcza, udział aminokwasów i związków siarki.

Czarny czosnek zyskuje oczywiście też nowy kolor, a wraz z nim traci swój charakterystyczny zapach i ostry smak.






Czarny czosnek zalety

- Ma bardzo silne działanie antyoksydacyjne. Pomaga w profilaktyce antynowotworowej. Udowodniono, że hamuje rozwój raka żołądka i okrężnicy, a także raka płuc i piersi. Przeciwdziała procesom starzenia.

- Wspomaga pracę wielu narządów.

- Wykazuje silne działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne, antywirusowe i przeciwzapalne.

- Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi.

- Wspomaga krążenie i proces krzepnięcia krwi.

- Reguluje poziom cukru.

- Pobudza, dodaje energii, a także działa korzystnie na układ nerwowy. 

- Korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie, ponieważ zawiera w sobie siarkę, która wchodzi w skład aminokwasów metioniny i cysteiny budujących strukturę włosów.

Czarna główka zawiera aż 18 różnych aminokwasów spośród 20 podstawowych! 

Naukowcy twierdzą też, że ma aż 10 razy więcej właściwości leczniczych niż nasz klasyczny czosnek.

Czarny czosnek jest nie tylko czarny z zewnątrz, ale i w środku ma barwę węgla:



Czarny czosnek w kuchni - w jaki sposób można go wykorzystać w kuchni?


Czy czarny czosnek jest smaczny? 

Na pewno pierwsze zetknięcie z nim okaże się dla nas zaskakujące, ponieważ w przeciwieństwie do oryginału nie jest ostry, a aromat ma znacznie bardziej delikatny. Można w nim wyczuć nuty suszonej śliwki czy grzybów.

Po obróbce czarny czosnek staje się też bardziej miękki, zmienia się więc także jego konsystencja, dzięki czemu łatwo przygotujemy z niego chociażby smakowitą pastę na kanapki.

Jak więc możemy go wykorzystać w kuchni? 

Ze względu na delikatny, wysublimowany smak i aromat, czarny czosnek możemy jeść solo (jednak raczej nie więcej niż około 1-3 sztuk dziennie). Ponadto możemy używać go jako dodatek do pieczywa, sałątek, zup, sosów, dipów. Można nim również marynować mięsa.

Czarny czosnek można kupić w sklepie, np. tutaj: KLIK

Źródła:

Komentarze