Borówka brusznica (borówka) - cenny dar jesieni

Borówka brusznica (Vaccinium vitis-idaea L.)
Inne nazwy: borówka czerwona, czerwona jagoda, w większości naszego kraju znana potocznie jako borówka.
Surowiec leczniczy: owoc, liść.

Borówkę brusznicę najłatwiej znaleźć w lesie. Czerwone, okrągłe owoce na niewielkich krzaczkach dostrzeżemy pod nogami podczas leśnych spacerów. To jeden ze skarbów jakimi obdarowuje nas jesień. Zbieramy je, wykorzystujemy do tworzenia różnych przetworów, dodajemy do potraw lub suszymy. Ta niepozorna roślina może nam pomóc w wielu dolegliwościach zdrowotnych. Jakie ma zatem właściwości i do czego można ją wykorzystać? O tym dowiecie się z poniższego artykułu.


Właściwości zdrowotne borówki

- Ma pozytywny pływ na pęcherz moczowy i nerki.

Badania wykazały, że kobiety, które piły sok z borówki brusznicy wraz z sokiem z żurawiny przez okres sześciu miesięcy, miały o 20% mniejsze ryzyko ponownej infekcji dróg moczowych

- Wspomaga też terapię kamicy moczowej.

Zawiera składniki uszczelniające ściany naczyń krwionośnych.

W jej składzie znajdziemy również związki o właściwościach przeciwzapalnych. Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Kuopio w Finlandii wykazało, że borówka brusznica zawiera niezwykle duże ilości kwercetyny, flawonoidu o silnych właściwościach przeciwzapalnych. 

Owoce czerwonej borówki działają także w leczeniu biegunki.

- Pomagają w zaburzeniach trawiennych, wzdęciach, nieżytach jelitowo-żołądkowych.

- Zawiera wiele związków o działaniu antynowotworowym.

- Sprzyja zdrowiu serca.

- Dzięki bogactwu przeciwutleniaczy chroni nasz organizm, w tym oczy - przed szkodliwym wpływem wolnych rodników.

- Poprawia funkcjonowanie mózgu, w tym poprawia pamięć pod wpływem stresu. Analizy w badaniach sugerują, że przeciwutleniacze jagód chronią komórki mózgowe.


Borówka brusznica - przepisy

Jagody borówki przez wzgląd na swój charakterystyczny gorzkawo-kwaśny smak są wykorzystywane w produkcji dżemów, kompotów, soków, czy deserów. Można z nich również sporządzić konfiturę, która idealnie podkreśli smak mięsa indyczego, wołowego oraz dziczyzny.


Sok z owoców brusznicy 

Umyte, świeże owoce brusznicy lekko rozgnieść, zalać wodą do połowy masy, zasypać niewielką ilością cukru, przykryć i pozostawić na kilka godzin, a następnie całość gotować przez 10 minut. Masę owocową przelać przez sitko. Otrzymany sok można dosłodzić – wtedy nabierze charakteru syropu i z uwagi na wysoką zawartość cukru będzie działał również wzmacniająco i powlekająco w kaszlu – a następnie zlać do butelek i poddać pasteryzacji.

Dżem z brusznicy 

Około 1 kg czystych owoców wrzuć do gotującej się wody i blanszuj przez 1-2 min od momentu jej ponownego zagotowania. Przecedź. W rondlu zagotuj ok. 200 ml wody i dodaj 20 dag cukru. Podgrzewaj, cały czas mieszając, aż cukier się rozpuści. Wtedy dodaj brusznicę. Gotuj ok. 5 min na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając i ściągając pianę. Zmniejsz płomień, dodaj 3 listki świeżej mięty i gotuj pod przykryciem jeszcze 15 min. Gorącą masę przelej do wygotowanych słoików, wyjmując wcześniej liście mięty. Postaw słoiki do góry dnem.

Borówka do mięsa

Składniki: 1kg borówek, 0,5 kg jabłek, 0,5 kg gruszek, 20 dkg cukru

Sposób przygotowania: 
Jabłka umyć, obrać i pokroić na ćwiartki. W małej ilości wody rozgotować i dodać umyte borówki oraz pokrojone gruszki. Pod koniec gotowania wsypać cukier. Napełnić masą wcześniej przygotowane, osuszone słoiczki i odwrócić do góry dnem.

Nalewka z owoców borówki brusznicy 

Skład: dojrzałe, czerwone owoce brusznicy (ok. 1 kg), 1 l spirytusu 96%, 0,5 kg cukru, 1 l wody.

Sposób przygotowania: 
Dojrzałe, czerwone owoce brusznicy oczyścić, umyć i lekko pognieść. Włożyć do słoika i zalać spirytusem. Macerować w ciepłym miejscu, aż owoce wyblakną. Po tym czasie ugotować syrop cukrowy (z 0,5 kg cukru i 1 l wody), ostudzić i dolać do niego nalew spirytusowy. Przefiltrować i rozlać do butelek. Przechowywać przez rok w chłodnym, ciemnym miejscu. Nalewka ma jasnoczerwony kolor i kwaskowaty smak.

Wywar z owoców (przy braku apetytu, biegunkach i nieżytach żołądka)

Szklankę dojrzałych czerwonych owoców brusznicy zalać szklanką wrzątku i dodać łyżeczkę cukru. Gotować wolno, na małym ogniu, tak długo, aby rozgotować owoce. Przetrzeć przez sitko. Pić pół szklanki wywaru kilka razy dziennie


✅ Domowe przetwory z borówki są bardzo trwałe dzięki zawartości naturalnego salicylanu – kwasu benzoesowego, będącego powszechnie stosowanym konserwantem, a bogactwo pektyn uwolnionych z owoców podczas gotowania, daje doskonałą zwartą konsystencję przetworu.

Suszone owoce borówki brusznicy możecie kupić w sklepie, np. tutaj: KLIK

Komentarze