Wszewłoga górska - "niedźwiedzia siła" - jakie ma działanie zdrowotne? I jak zrobić leczniczy mus św. Hildegardy "cenniejszy od złota"?

 Wszewłoga górska (Meum athamanticum) 

"Cenniejsza niż złoto” -  tak o wszewłodze górskiej mawiała święta Hildegarda. Roślina ta, jak uważała mniszka doskonale oczyszcza organizm z chorobotwórczych patogenów, grzybów i toksyn. Nie bez powodu określała ona też wszewłogę "niedźwiedzią siłą", gdyż ta delikatnie wyglądająca roślinka działa w jelitach niczym najmocniejszy detergent. Usuwa wszelkie zalegające w nich złogi, toksyny oraz bakterie powstałe wskutek fermentacji zatrzymanego jedzenia. „Hildegardowe złoto” o sile działania na wielką skalę nie tylko oczyszcza organizm. Regularnie spożywana poprawia nastrój, usuwa stany depresyjne, pobudza też libido, a do tego wykazuje działanie antynowotworowe!


Surowiec zielarski: ziele, korzeń, owoc
Co zawiera: olejek eteryczny – 0,5-1,2%, ftalidy, monoterpeny, poliacetyleny (falkarinon), kwas cynamonowy i jego estry, kwas ferulowy, kawowy, ligustilid, żywice, kumarynowce (umbeliferon). 


Właściwości lecznicze wszewłogi

- Ma pozytywny wpływ na trawienie i poprawia apetyt.

- Pobudza krążenie krwi, wzmaga skurcze serca.

- Wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby, wpływa odtruwająco na wątrobę (za sprawą aktywności kwasów fenolowych). Poza tym nasila wydzielanie żółci.

- Działa moczopędnie. Działanie moczopędne i rozkurczowe zawdzięcza wszewłoga kumarynowcom, monoterpenom i ftalimidom w niej występującym m.in. ligustylidowi. Dzięki temu też, razem z moczem z organizmu usuwane są toksyny, kwas moczowy i chlorek sodu, co ma zbawienny wpływ w przypadku np. reumatyzmu i dny moczanowej, oraz kamicy nerkowej czy infekcji dróg moczowych. 

- Poprawia nastrój, usuwa stany depresyjne. W medycynie ludowej stosowano ją w leczeniu histerii, depresji i zaburzeń nastroju.

- Poprawia libido. Wyciągi alkoholowe z owoców i korzenia zwiększają ukrwienie narządów płciowych, piersi i zwiększają wrażliwość stref erogennych na bodźce.

- Pobudza miesiączkowanie.

- Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie np. układu pokarmowego, oddechowego, moczowego czy macicę. Przynosi ulgę w dolegliwościach tych obszarów takich jak niestrawność, zalegająca wydzielina w płucach i oskrzelach czy zaburzenia miesiączkowania.

- Wykazuje też działanie antynowotworowe (dzięki składnikom zawartym w korzeniu takim jak falkarinon czy kwasy fenolowe, które są antyutleniaczami). Kwas kawowy i ferulowy blokują związki kancerogenne, które powstają w trakcie metabolicznych przemian niektórych substancji rakotwórczych, np. 4-nitrochinolino-1-tlenków. Ponadto kwas kawowy przeciwdziała oksydacji lipoprotein, chroni również komórki przed uszkodzeniami, które mogłaby wywołać utleniona frakcja LDL- „zły cholesterol”. 



Jak stosować wszewłogę górską?

Wszewłoga górska - herbatka 

1 łyżkę rozdrobnionych korzeni zalać 1 szklanką wrzącej wody, parzyć pod przykryciem 20 minut, a następnie przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 200 ml. Kuracja trwa 3 tygodnie; powtarzać raz na kwartał.

Nalewka z wszewłogi

1 część świeżego lub suchego surowca zalać 5 częściami wina wytrawnego białego lub czerwonego, albo 5 częściami alkoholu (rumu, etanolu) 50-60%, odstawić na 1 miesiąc, przecedzić. Zażywać 1-2 razy dziennie po kieliszeczku przez 7-10 dni.

❗ Nie zaleca się samodzielnego zbierania wszewłogi górskiej z powodu możliwości pomylenia jej z trującymi gatunkami roślin baldaszkowatych.

Jak przyrządzić mus gruszkowy z wszewłogą według przepisu św. Hildegardy, który określała ona „lekiem cenniejszym od złota”?

Składniki:

- 1 kg ugotowanych na miękko bez skóry gruszek (dowolny gatunek). 

- 70 g mieszanki ziół z wszewłogą,

- 6 łyżek odszumowanego miodu wielokwiatowego lub rzepakowego.
Odszumowanie miodu: słoik z miodem wstawiamy do gorącej wody i zbieramy pianę, która pojawi się na wierzchu.

Przygotowanie:

Gruszki po ugotowaniu odcedzamy, a wodę w których się gotowały wylewamy. Gruszki przekładamy do garnka, zgniatamy widelcem (można zmiksować blenderem), dodajemy miód i zioła, mieszamy i zagotowujemy. Wlewamy do wyparzonych słoiczków. Mus przechowujemy w lodówce (można też go zamrozić).

Kuracja trwa do momentu spożycia całego przygotowanego musu lub w przypadku migren do ustąpienia objawów. Przed śniadaniem zjadamy 1 łyżeczkę, w południe 2, a wieczorem 3 łyżeczki. Mus można rozpuścić w ciepłej wodzie, zjadać na orkiszowym chlebie bądź dodać na przykład do porannej owsianki. Smakuje lekko pikantnie i mocno ziołowo. Świetnie rozgrzewa organizm i dodaje energii niczym poranna kawa. Kuracja odtruwająca trwa 2-3 tygodnie. Można zrobić ją o dowolnej porze roku, lecz najbardziej polecana jest jesienią i wiosną.


Wszewłogę górską możesz kupić w tym sklepie: KLIK


Źródła:

Komentarze