Malwa czarna - przyjaciółka kobiet i nie tylko!

Malwa czarna (Alcea rosea Nigra)
Inne nazwy: Ślaz czarny, prawoślaz czarny, malwa różowa Nigra, rajska róża.

Malwa czarna to pochodzący z Azji Mniejszej i Bałkanów roślina o pięknych, oryginalnych, ciemnopurpurowych kwiatach. Malwę czarną wykorzystać można także w kuchni i domowej apteczce. Już starożytni cenili jej właściwości lecznicze, była też częścią medycyny ludowej. 


Surowiec leczniczy: kwiat
Co zawiera: antocyjany: delfinidyna, petunidyna, malvidyna, malvina; fitoestrogeny flawonowe, śluzy (10-12%), pentozy (cukry), kwasy uronowe, alkohole cukrowe, flawonoidy (kemferol, kwercetyna, mirycetyna), garbniki, fenolokwasy, pektyny.

✅ Kwiat malwy czarnej dodany do herbatek owocowych nadaje im ciekawą, ciemno-granatową barwę.

Jakie właściwości lecznicze ma kwiat malwy czarnej?

- Substancje śluzowe zawarte w kwiatach malwy działają nawilżająco, ochronnie i powlekająco na błony śluzowe. Herbatka z czarnej malwy łagodzi ból gardła, chrypkę i suchość w gardle. Polecana jest również przy podrażnieniu żołądka i jelit, wrzodach i nadżerkach.

- Rozrzedza zalegającą w gardle gęstą wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. 

- Ma działanie estrogenne, gdyż zawiera fitoestrogeny. Obecność tych związków czyni kwiat malwy bardzo pomocnym w łagodzeniu dolegliwości związanych z menopauzą. Dodatkowo regularne picie herbaty z czarnej malwy pomaga uregulować miesiączkę, zarówno zbyt obfitą, jak i zbyt skąpą.

- Kwiat malwy czarnej poza tym ma działanie rozkurczowe. Herbatka z tej rośliny jest pomocna przy bolesnym miesiączkowaniu, łagodzi nieprzyjemne objawy PMS.

- Wzmacnia naczynia krwionośne.

Poprawia krążenie oczne, mózgowe i w kończynach.

ZEWNĘTRZNIE:

- Napary z malwy działają nawilżająco i przeciwzapalnie na skórę, łagodzą pieczenie i zaczerwienienie. Naparem z malwy przemywać można skórę łojotokową, z wypryskami, trądzikiem różowatym, a także skórę nadmiernie przesuszoną.

- Okłady z naparu z kwiatów malwy czarnej przynoszą ulgę zmęczonym i piekącym oczom. Znakomicie nawilżają, odżywiają oczy i łagodzą stan zapalny.

Dr H. Różański poleca takie okłady na oczy z kwiatów malwy do leczenia objawów pieczenia oczu po dłuższej pracy przy komputerze, stanów zapalnych naczyniówki i spojówek, podrażnień po urazach mechanicznych i chemicznych, do leczenia oparzeń oczu przez promienie UV (solaria, lampy ultrafioletowe do sterylizacji).

- Malwa w postaci płukanki do włosów pomaga w walce z łupieżem i łojotokiem, czyli na przetłuszczającą się skórę głowy. Nawilży też i odżywi skórę głowy – szczególnie polecana jest do włosów suchych.

Jak stosować kwiat malwy czarnej?

HERBATA Z KWIATÓW MALWY
 1-2 łyżki kwiatów malwy zalać szklankę wrzącej wody. Zagotować i odstawić na 30 minut. Przecedzić. Pić rano i wieczorem po 1 szklance przez 2 tygodnie, potem po 1 szklance 1 raz dziennie rano lub wieczorem na czczo.

Świeże płatki czarnej malwy - o łagodnym, lekko słodkim smaku - są wykorzystywane jako dodatek do sałatek, herbatek smakowych, wypieków.
Suszone kwiaty malwy czarnej to także składnik karm odżywczych dla gryzoni.



Kwiat malwy czarnej możesz kupić tu: KLIK

Źródła:

Komentarze