Mąka z nasion konopi - dlaczego warto ją wprowadzić do codziennego jadłospisu?

Mąka konopna jest wytwarzana z drobno zmielonych ziaren konopi siewnej, przez co posiada niemal wszystkie cenne właściwości, którymi charakteryzuje się ta roślina. Jest niesamowicie bogata w substancje odżywcze i minerały. Stanowi też doskonałe źródło bardzo łatwo przyswajalnego białka oraz błonnika i nienasyconych kwasów tłuszczowychCiemna, lekko zielonkawa i orzechowo-słonecznikowa w smaku mąka konopna to prawdziwe bogactwo polifenoli, które chronią nasz organizm przed rozwojem wielu chorób - w tym nowotworowych.

 Potrawy przygotowane na bazie mąki konopnej są pożywne i lekkostrawne, a wprowadzenie jej do codziennego jadłospisu to dobry sposób na dostarczenie organizmowi cennych składników odżywczych oraz wsparcie w leczeniu wielu dolegliwości. Co jeszcze warto wiedzieć na temat mąki konopnej?



Jakie wartości odżywcze ma mąka konopna?

-  Jest bardzo bogatym źródłem łatwo przyswajalnych białek – dostarcza wszystkich niezbędnych do życia aminokwasów EAA (do tej grupy zalicza się histydynę, izoleucynę, leucynę, walinę, lizynę, metioninę, fenyloalaninę, treoninę oraz tryptofan), które w przeciwieństwie do innych tego typu związków nie mogą być syntetyzowane w organizmie, dlatego tak ważne jest dostarczenie ich ze źródeł zewnętrznych. 

- Jest też skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie kwasu alfa-linolenowego z grupy omega-3 i gamma-linolenowego z grupy omega-6).

- Zawiera mnóstwo witamin i minerałów ( wit. E i wit. z grupy B, wapnia, potasu, magnezu, fosforu i żelaza).

- Ma niski indeks glikemiczny - potrawy przyrządzone z mąki konopnej nie powodują gwałtownych skoków insuliny, a więc mogą być spożywane przez cukrzyków i osoby odchudzające się.

- Jest dużo bogatsza od innych, popularnych mąk w antyoksydanty, które chronią nasz organizm przed rozwojem wielu chorób - w tym nowotworowych.

- Wzmacnia naturalną odporność organizmu.

- Przyspiesza przemianę materii. 

- Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

- Wspomaga regenerację organizmu. Zaleca się spożywanie jej po kontuzjach i radioterapii.

- Nie zawiera glutenu. Może być więc bez obaw spożywana przez osoby zmagające się z nietolerancją lub nadwrażliwością na to białko.


Mąka konopna wytwarzana jest z nasion konopi siewnej – rośliny legalnie uprawianej w Polsce od setek lat. Konopia siewna (przemysłowa) nie zawiera THC, a zatem nie ma działania psychoaktywnego. Jak powstaje mąka z konopi? Po wytłoczeniu z nasion oleju konopnego, pozostałe wytłoki oczyszcza się z pozostałości oleistej substancji, które w następnej kolejności są suszone i mielone.

Mąka konopna w kuchni

  • Mąkę konopną możemy wykorzystać do każdego rodzaju wypieków. Należy jednak pamiętać, że podczas pieczenia nie "rośnie", dlatego, jeżeli chcemy przyrządzić potrawę wymagającą zwiększenia objętości, (np. chleb, ciasto) mąkę konopną powinniśmy zmieszać z inną, np. pszenną, najlepiej w stosunku1:4 (jedna część mąki konopnej na cztery mąki innego typu).
  • Jako że mąka konopna jest produktem bezglutenowym, posiada nieco inną konsystencję i lepkość od swojego białego odpowiednika - nie daje się rozwałkować. Początkowo pieczenie z wykorzystaniem tego produktu często okazuje się więc być dosyć kłopotliwe.
  • Mąka konopna nie wymaga obróbki termicznej - możemy ją spożywać na surowo - dodając np. do koktajlu, shake’a, twarożku lub jogurtu, posypując sałatki, kanapki bądź śniadaniowe owsianki.
  • Świetnie pasuje do naleśników, placków, jako zagęstnik do zup i sosów.


Mąkę konopną możesz kupić w tym sklepie: KLIK

Komentarze

Prześlij komentarz