Komosa meksykańska - na pasożyty wewnętrzne i zewnętrzne

 Komosa meksykańska (Dysphania ambrosioides)
Inne nazwy: komosa piżmowa, herbata jezuicka, herbata meksykańska, jerozolimska pietruszka
Surowiec leczniczy: ziele, olejek komosowy

Komosa meksykańska, jak sama nazwa jej mówi pochodzi z Meksyku, gdzie znana była już Majom, którzy często stosowali ją w swojej kuchni. W Polsce ma charakter efemerofitu, czyli rośliny obcego pochodzenia, przypadkowo zawleczonej i przejściowo występującej. Komosa meksykańska nie tworzy jadalnych owoców, jest natomiast cenionym surowcem zielarskim o szerokim zastosowaniu leczniczym i wspomagającym zdrowie. Roślina ta zwana także herbatą jezuicką lub komosą piżmową wykorzystywana jest jako remedium na wszelkie pasożyty układu pokarmowego, gdyż zawarte w niej związki są w stanie porazić ich mięśnie, co znacznie je osłabia i wraz z podaniem środków przeczyszczających pozwala pozbyć się niechcianych lokatorów.


❗ Mimo, że roślina ta ma wiele właściwości zdrowotnych, należy być ostrożnym w jej stosowaniu, gdyż zawiera ona olejki eteryczne, które mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu. Przedawkowanie komosy może spowodować takie efekty uboczne jak: utrata apetytu, zaburzenia równowagi, chwilowe problemy ze słuchem, a nawet uszkodzenie nerek. Dlatego ziele to należy stosować z rozwagą; w przypadku kuracji odrobaczającej zaleca się przyjmowanie tego ziela jednocześnie z środkami przeczyszczającymi.

Działanie prozdrowotne

- Ziele to jest bardzo pomocne w zwalczaniu wszelkiego rodzaju pasożytów z ludzkiego organizmu. Komosa meksykańska paraliżuje mięśnie pasożytów, co pozwala unieruchomione pasożyty wydalić z organizmu razem z kałem. Roślinę tą używa się w walce z owsikami, glistą ludzką, tęgoryjcem dwunastnicy oraz wieloma innymi robakami ludzkimi. (1), (2)

Komosa piżmowa wspomaga leczenie czerwonki, znanej też jako dyzenteria. To ostra choroba zakaźna jelit, zwłaszcza jelita grubego, wywołana najczęściej infekcją bakteryjną lub inwazją pasożytów. 

Skuteczność rośliny w tym zakresie obejmuje również to robactwo, które atakuje nas od zewnątrz. Dzięki przemywaniu skóry pokąszonej przez szkodniki, można się pozbyć między innymi pluskw, świerzbowców, pcheł, wszy i mszyc.

✅ Amerykańska nazwa komosy meksykańskiej to „wormseed” (dosłownie: nasienie robaka).

- Wykazuje również działanie antygrzybiczne i antyoksydacyjne.

- Poprawia przemianę materii. Stosowana jako przyprawa zapobiega wzdęciom i bólom brzucha.

- Łagodzi bóle menstruacyjne.


Jak stosować komosę piżmową?

Herbaty z komosy piżmowej mają gorzki smak i dość mocny zapach. Przyrządzając je, należy dokładnie przestrzegać ustalonego dawkowania. 

Napar uzyskuje się, zalewając maksymalnie 1 łyżkę wysuszonego ziela komosy około 200–220 ml wrzącej wody, a następnie odstawiając pod przykryciem na około pół godziny. Po zaparzeniu herbatkę się przecedza. Zalecane dzienne jej spożycie wynosi 100 ml dwa razy (najlepiej rano i wieczorem). Po upływie ok. godziny od spożycia herbaty z komosy piżmowej konieczne jest przyjęcie środków przeczyszczających.


KOMOSA W KUCHNI

W Meksyku, Ameryce Środkowej i Południowej suszone ziele komosy meksykańskiej stosuje się jako przyprawę o nazwie epazote. Dodaje się ją do potraw z fasoli, bardzo popularnych w tym regionie (redukuje gazy żołądkowe powodowane przez te potrawy), a także do zup, gulaszy i potraw mięsnych.


Suszone ziele komosy meksykańskiej kupiszKLIK


Źródła:
1. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/0277953685901443
2. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S037887412033169X
3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Komosa_pi%C5%BCmowa
4. https://zdrowie.tvn.pl/a/komosa-pizmowa-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie?utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=paste

Komentarze