Fasola adzuki (azuki, czerwona soja) - ogromne bogactwo przeciwutleniaczy! Poznaj wszystkie jej zalety.

Fasola adzuki - (Vigna angularis) 
Inne nazwy: azuki, aduki, czerwona soja.

Fasola azuki jest niezwykłą odmianą rośliny z rodziny bobowatych. Popularna i uprawiana w krajach Dalekiego Wschodu, m.in. w Chinach czy Korei. Jej czerwono-brązowe nasiona cenione są za swoje prozdrowotne i odchudzające właściwości. Fasola azuki jest znacznie mniej kaloryczna od tradycyjnej czerwonej fasoli, a nawet od cieciorki, a poza tym zawiera bardzo dużo błonnika. W smaku przypomina nieco znaną nam czerwoną fasolę, ale te małe, bordowe ziarenka mają też charakterystyczny, orzechowy i lekko słodkawy smak. Jakie właściwości zdrowotne ma fasola adzuki i dlaczego warto wprowadzić ją do swojego menu?



Właściwości zdrowotne czerwonej soji

Zwiększa odporność organizmu. Zawiera całe mnóstwo witamin i minerałów.

- Fasola adzuki to ogromne bogactwo przeciwutleniaczy! Antyoksydanty zawarte w fasoli adzuki nie tylko łagodzą stany zapalne, lecz także zapobiegają wielu chorobom.

- Poprawia pamięć i funkcje poznawcze. (4)

- Fasola azuki zawiera mnóstwo kwasu foliowego, a zjedzenie 100 g fasoli pokryje aż 30% dziennego zapotrzebowania na ten związek. Ta wiadomość powinna ucieszyć wszystkich starających się lub oczekujących na dziecko.

- Związki w niej zawarte ułatwiają usuwanie toksyn z organizmu. 

- Zmniejsza obrzęki spowodowane nadmiernym gromadzeniem się wody w organizmie.

- Poprawia funkcjonowanie nerek i pęcherza moczowego. (2), (3).

- Jest lekkostrawna, bardzo rzadko wywołuje wzdęcia i inne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

- Redukuje poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza ryzyko tworzenia się blaszek miażdżycowych. (2)

- Obniża poziom cukru we krwi.

- Zapobiega osteoporozie. 

- Zawiera bardzo dużo błonnika, który przyspiesza metabolizm i aktywnie wspiera proces odchudzania. Do tego jest niskokaloryczna!   (1)

 100 gramów jej ziaren to niespełna 330 kalorii. W celu uzyskania efektu sytości, nie trzeba jednak spożywać dużej porcji fasoli, bowiem zawarty w niej błonnik pęcznieje w żołądku, powodując, że czujemy się pełni.

- Zmniejsza ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory

Dzięki sporej zawartości fitoestrogenów zmniejsza ona ryzyko wystąpienia nowotworu okrężnicy i przeciwdziała tworzeniu się komórek rakowych w przypadku nowotworu piersi


Fasola azuki - jak ją ugotować?

Fasolę azuki przyrządza się bardzo podobnie jak inne rodzaje tej strączkowej rośliny.

Przed gotowaniem fasolę azuki należy zalać wodą na co najmniej 12 godzin. Następnie ponownie opłukać i gotować na średnim ogniu do miękkości przez około 45-60 minut. Fasolę solimy dopiero pod koniec gotowania (jeżeli osolimy wcześniej, wydłuży to czas gotowania).

Fasola azuki w kuchni

Po ugotowaniu fasola azuki jest idealną bazą do wszelkich past i pasztetów wegetariańskich. 

Można ją zmiksować na przykład z:

- buraczkami i koperkiem,
- chrzanem,
- oliwą, suszonymi pomidorami, czosnkiem i bazylią,
- marchewką i korzeniem pietruszki

Jej słodkawy smak doskonale komponuje się w wieloma różnymi dodatkami, również z ostrymi przyprawami, ziołami i sosami pomidorowymi.

  • Fasola azuki może również stać się składnikiem sałatek, zup i gulaszów jarskich.
  • Można zrobić z niej pyszne kotleciki. 
  • Można ją dodać do warzywnego leczo.
  • Co jednak najciekawsze: na bazie fasoli adzuki można przygotować doskonałe desery. Tak podawana fasola jest wielkim przysmakiem w Japonii. Wystarczy ugotowaną fasolę zmiksować z np. bananem i gruszką. Tak przyrządzony mus należy przełożyć do szklanych salaterek i posypać np. rodzynkami lub innymi bakaliami. Można też dodać sezonowe owoce. 


Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca, w którym można kupić fasolę adzuki (azuki). polecam tutaj: KLIK


Zobacz jeszcze:


Źródła:

Komentarze

  1. Kompletnie do tej pory nie miałam pojęcia o istnieniu czegoś takiego jak fasola adzuki. Jestem szczęśliwa, że natrafiłam na ten post, ponieważ ta roślina ma masę dobrych właściwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tą fasolę, a jeszcze bardziej uwielbiam gotowanie! Za niedługo przeprowadzam się do nowego mieszkania gdzie będę mieć dużą, nowoczesną kuchnię. Nawet zlew jest niesamowity :) Nie umiem się doczekać aż będę mogła w niej gotować.

    OdpowiedzUsuń
  3. Szczerze mówiąc u mnie bardzo dobrze sprawdziła się dieta z brokuła. Testowałam wcześniej wiele diet, ale po tej faktycznie czuję się lepiej

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz