Nawłoć kanadyjska - "Drzewko Matki Boskiej", "rózga złota" - zioło na katar alergiczny i stany zapalne dróg moczowych

Nawłoć kanadyjska (Solidago canadensis L.) 
Inne nazwy: ludowa: ludowa: "Drzewko Matki Boskiej", "rózga wodna", "rózga złota", nawłoć amerykańska,
Surowiec leczniczy: ziele
Co zawiera: cukry, flawonoidy, a zwłaszcza rutyna, żywice, garbniki pirokatechinowe, olejek eteryczny, gorycze, saponiny, sole mineralne, śluzy. 


Nawłoć kanadyjska jest jedną z najczęściej spotykanych przedstawicieli nawłoci. Pochodzi z Ameryki północnej, ale spotkać ją można także w Polsce. Najczęściej występuje w wilgotnych warunkach na opuszczonych gruntach, polach, zaroślach, wzdłuż dróg. Przyciąga uwagę swoimi licznymi, żółtymi kwiatuszkami. Nawłoć kanadyjska jest powszechnie uznawana za chwast, jednak ze względu na swoje cenne właściwości lecznicze już od wielu wieków stosowana jest w medycynie naturalnej. Herbatka z nawłoci jest bogata w antyoksydanty, odtruwa organizm, wspomaga też usuwanie obrzęków i leczenie stanów zapalnych dróg moczowych. Polecana jest też przy katarze siennym i alergiach.



✅ Nawłoć kanadyjska ma bardzo podobne właściwości, co nasza rodzima nawłoć pospolita.

✅ Jest bardzo ekspansywna, bardzo szybko się rozmnaża. 

✅ Osiąga wysokość do nawet 2 metrów (przeciętnie 1,5 m). Nawłoć pospolita dorasta do 1 m.

✅ Cenne właściwości zdrowotne ma miód nawłociowy, który powstaje zazwyczaj na bazie różnych gatunków nawłoci występujących w naszym kraju. Podobno miód ten nazywany był kiedyś "nektarem życia" ze względu na walory lecznicze. Ma piękny jasnożółty kolor, szybko się krystalizuje i zmienia konsystencję na kremową. Pachnie nawłocią, w smaku jest słodki z leciutką gorzkawą nutą.


Jakie działanie ma nawłoć kanadyjska?

- Przeciwzapalne.

- Bakteriobójcze. Herbatki z nawłoci kanadyjskiej stosuje się zewnętrznie jako płukanki przy zapaleniach i zakażeniach jamy ustnej oraz gardła. Stosuję się ją także w formie okładów na trudno gojące się rany, w trądziku, grzybicy i łuszczycy. Można nią także przemywać skórę łojotokową, z zapaleniem mieszków włosowych. Nawłoć kanadyjska działa odkażająco i przeciwświądowo, dlatego też można ją dodać do kąpieli.

- Przeciwgrzybiczne. W nawłoci kanadyjskiej znajdują się też saponiny, które są przeciwgrzybicze i działają przeciwko grzybom Candida, które odpowiadają za stany zapalne w narządach rodnych kobiet oraz w jamie ustnej.

- Przeciwbólowe.

- Pobudza wydzielanie soków trawiennych i żółci, przez co wspomaga leczenie zaburzeń trawiennych takich jak gazy, wzdęcia, niestrawność, problemy jelitowo-żołądkowe

- Napotne.

- Przeciwreumatyczne (okłady w formie papki z ziela).

- Silnie moczopędne. Napar z nawłoci pomoże w leczeniu stanów zapalnych dróg moczowych.

- Wspomaga usuwanie obrzęków.

- Odtruwające. Oczyszcza organizm z toksyn.  Zalecana jest w przypadku kamicy nerkowej (pomaga rozkruszyć kamienie nerkowe), zapalenia pęcherza, białkomoczu, krwiomoczu, utrudnionego wydalania moczu. 

- Ściągające.

- Przeciwkrwotoczne. 

- Uszczelnia i wzmacnia naczynia krwionośne (Jest bogata w rutynę).

- Obniża ciśnienie krwi.

- Antyalergiczne. Napary z nawłoci polecane są przy katarze siennym i alergiach.



Nawłoć kanadyjska jak stosować?


NAPAR Z NAWŁOCI (Stany zapalne dróg moczowych, przeziębienie, grypa, katar sienny)

Wsyp 1 łyżkę suszonego ziela nawłoci do szklanki, zalej wrzątkiem. Zaparzaj przez około 15-20 minut. Przecedź. Napar pije się 1-2 razy dziennie. Jeśli nie zależy nam na uzyskaniu działania moczopędnego zaparzajmy herbatkę krócej, przez 3 minuty.

OKŁADY Z NAWŁOCI KANADYJSKIEJ (Przy bólach reumatycznych, w stanach zapalnych mięśni i ścięgien)

Świeże kwiaty wraz z liśćmi dokładnie rozbijamy na drewnianej deseczce. Powstałą miazgę nakładamy na gazę lub szmatkę, przykładamy na obolałe miejsce i przykrywamy lekko bandażem. Taki okład stosujemy w przypadku bóli reumatycznych, a także w stanach zapalnych mięśni i ścięgien. Po wyschnięciu miazgi okład zdejmujemy.

NALEWKA  (Na problemy trawienne, niestrawność, do pędzlowania jamy ustnej przy stanach zapalnych itp.,

10 dag suszonych lub świeżych części rośliny zalać do pół litra dobrze podgrzanego alkoholu. Pozostawić w chłodnym i ciemnym miejscu na okres 2 tygodni, przecedzić. Nalewkę należy spożywać do trzech razy dziennie po 1 łyżce.

Przeciwskazania

Nawłoć jest dość dobrze tolerowana
- Kobiety w ciąży i karmiące piersią.


Nawłoć kanadyjską możesz kupić tutaj: KLIK


Źródła:

Komentarze