Naturalne sposoby na ukąszenia owadów. Jakie zioła pomogą na miejsca po ukąszeniach?

Latem więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu: wyruszamy nad jeziora, na spacery do lasu, parku, nad morze... Jednak przebywanie w naturze skutecznie mogą uprzykrzyć nam ukąszenia owadów. Czy możemy złagodzić ból i swędzenie naturalnymi sposobami? Oczywiście - z pomocą przychodzą nam zioła!

Ukąszenia i ugryzienia przez owady mogą być powodować powstanie na skórze różnego rodzaju stanów zapalnych. Nie należą one do przyjemnych, choć zazwyczaj mają one łagodny przebieg i ustępują w ciągu maksymalnie 48 godzin. W miejscu ukąszenia skóra staje się zaczerwieniona, swędzi, piecze, a dodatkowo często powstają na niej bolesne pęcherze. Aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości oraz jak najszybciej przynieść ulgę swędzącej skórze, wystarczy sięgnąć po jeden z domowych i naturalnych sposobów na ukąszenia.

Uwaga! Jeśli natomiast poza objawami skórnymi pojawią się dodatkowo zawroty głowy, drgawki, omdlenia lub rumień znacznie się powiększy, należy koniecznie zgłosić się do lekarza!


BABKA ZWYCZAJNA



Babka zwyczajna już w starożytności używana była na miejsca po ukąszeniach i to nawet skorpionów i węży! Doskonale pamiętamy ją z dzieciństwa. Leczyła pozdzierane kolana i "podwórkowe" rany.

Znajdź kilka liści babki, zgnieć je w dłoni, aż zacznie wypływać z nich sok. Przyłóż liście na bolące miejsce po ugryzieniu owada i potrzymaj przez kilka minut.


NIECIERPEK (Impatiens) – do wyboru drobnokwiatowy, pospolity i himalajski 

Ten niezwykłej urody kwiat nie bez podstaw uważany był od stuleci za remedium na ukąszenia owadów,  ze względu na zdolność tłumienia reakcji immunologicznej i alergicznej. I dziś warto o nim pamiętać, wędrując przez lasy i nadbrzeżne zarośla, bo świeże, roztarte liście niecierpka przyłożone bezpośrednio na miejsce ukąszenia komara czy osy, przyniosą ulgę i zmniejszą obrzęk, tym bardziej, jeśli drugą dawkę liści zaaplikujemy sobie doustnie. Niecierpek to bezpieczna roślina, można ją stosować nawet u małych dzieci.

Sokiem ze świeżego niecierpka możesz też posmarować skórę poparzoną pokrzywą - ukoi ból.

ALOES



Miąższ aloesu ma właściwości łagodzące i kojące, likwiduje stany zapalne i dodatkowo doskonale nawilża i łagodzi zaczerwienioną skórę.

Odetnij liść aloesu, przetnij go wzdłuż i śluzem posmaruj bąble po ukąszeniach czy użądleniach.


OLEJEK Z DRZEWA HERBACIANEGO

Nieprzyjemne objawy po ukąszeniu komarów, meszek i innych owadów dobrze niwelują olejki eteryczne. Szczególnie pomocny na ukąszenia komarów, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, antyseptycznym i przeciwzapalnym jest olejek z drzewa herbacianego.

Stosowany na skórę przyspiesza jej regenerację, wspomaga gojenie się drobnych ran, oparzeń i miejsc po ukąszeniach owadów. 

OLEJEK LAWENDOWY



Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też olejek lawendowy. Poza działaniem antyseptycznym, posiada on także właściwości łagodzące, dzięki czemu podrażniona skóra przestaje swędzieć, a zaczerwienienie szybciej ustępuje.

Dodatkowo jego aromat odstrasza komary!


Inne środki pomocne w leczeniu objawów ukąszenia przez owady to:

- rumianek,
- zielona herbata,
- werbena,
- tymianek,
- szałwia
- listki bazylii
- miód
- kwaśne okłady z octu, soku z cytryny, sody (użądlenia szczególnie przez pszczoły lub osy)
- zsiadłe mleko (komary, meszki i inne)
- plaster cebuli ( szczególnie na użądlenia przez pszczoły)



Zioła wymienione w artykule możesz kupić w tym sklepie: KLIK


Zobacz jeszcze:

Komentarze