Kwiat piwonii lekarskiej - właściwości lecznicze, zastosowanie i przeciwskazania

Piwonia lekarska - (Paeonia officinalis)
Inne nazwy - Peonia.

Piwonie to piękne kwiaty, które królują latem w ogrodach i parkach. Bywają purpurowe, różowe, białe, rzadziej liliowe lub żółte. Nie każdy miłośnik tych pięknych i okazałych kwiatów wie, że oprócz swoich walorów dekoracyjnych, piwonia posiada także bardzo cenne właściwości lecznicze. Kwiaty piwonii stosowane są w fitoterapii do leczenia wielu chorób: jako środek rozkurczowy, łagodzący dolegliwości przewodu pokarmowego, a także uspokajający. 



Ciekawostki:

✅ Łacińska nazwa piwonii wywodzi się od imienia lekarza greckich bogów – Pajeona, który uleczył podczas wojny trojańskiej rany Aresa i Hadesa.

W starożytności piwonia uważana była za roślinę boską, która mogła oddalić złe duchy i uchronić przed nocnymi koszmarami.

✅ Ze szczególnym uwielbieniem piwonia spotkała się w Chinach, gdzie jej sadzonki osiągały wartość złota. Chińczycy nazywają piwonię królową kwiatów i wykorzystują ją w kuchni i medycynie naturalnej.

✅ Piwonia jak większość roślin leczniczych jest trująca.


Kwiaty piwonii - jakie mają właściwości lecznicze?


- Działają ogólnie wzmacniająco.

- Poprawiają krążenie krwi.

- Działają moczopędnie.

- Odtruwająco.

-  Wzmacniają naczynia krwionośne.

- Działają rozkurczowo. W medycynie ludowej wywar z kwiatów, ale także z korzeni uważa się za skuteczny środek na poprawienie trawienia przy bólach żołądka spowodowanych niestrawnością. Regularnie spożywany napar z kwiatów piwonii wspomaga prawidłową perystaltykę jelit, ułatwia wypróżnienia oraz zapobiega zaparciom.

- Uspokajająco. Napary z kwiatów piwonii stosowane są w stanach pobudzenia i nadmiernej nerwowości.

- Przeciwalergicznie. 

- Przyczyniają się do uśmierzenia bólu menstruacyjnego i łagodzą objawy PMS. Napary z kwiatów piwonii podawano kobietom cierpiących na zanik miesiączki, aby wspomóc jej wywołanie).

- Poprawiają wygląd skóry – zewnętrzne stosowane mogą wspomóc leczenie chorób skóry (np. atopowe zapalenie skóry, wypryski), błony śluzowej i rozstępów.

- Wspomagają funkcjonowanie osłabionych stawów.


Jak stosować kwiaty piwonii?

NAPAR

Aby sporządzić taki napar potrzebujemy sporą szczyptę rozdrobnionych kwiatów zalać 1-2 szklankami wrzącej wody. Napar odstawiamy pod przykryciem na pół godziny i przecedzamy. Pijemy w ciągu dnia małymi porcjami. Taki napar możemy wykorzystać też zewnętrznie do przemywania cery podrażnionej i z wypryskami lub w postaci okładów na opuchnięte, zmęczone oczy.

PIWONIA KULINARNIE:

- Suszone kwiaty piwonii można utrzeć w młynku do ziół i dodać do cukru, tworząc tzw. cukier piwoniowy, który może znaleźć zastosowanie w przygotowaniu deserów, koktajli, ciast i napojów.

- Z płatków piwonii można zrobić konfiturę. Jak ją zrobić: KLIK


Przeciwskazania:

- Ciąża (może wywołać skurcze macicy).

- Karmienie piersią.

- Obfite miesiączki - może wzmagać menstruacje.



Kwiaty piwonii możesz kupić w tym sklepie: KLIK


Źródła: 

- http://rozanski.li/902/piwonia-paeonia-w-praktycznej-fitoterapii/
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Piwonia_lekarska

Komentarze