Dyptam jesionolistny - "krzew Mojżesza" na oczyszczenie organizmu i poprawę krążenia

Dyptam jesionolistny - (Dictamnus albus L.)
Inne nazwy: "krzew Mojżesza", "krzew gorejący", niem. Diptam.
Surowiec leczniczy: liść, kwiat, ziele, kłącze z korzeniami.

Dyptam to bardzo piękny krzew, zwany także "krzewem Mojżesza" lub "krzewem gorejącym", 🔥 gdyż, jak niektóre źródła donoszą, w wysokiej temperaturze i przy dużym nasłonecznieniu może on ulec samozapaleniu, na skutek dużego stężenia olejków eterycznych. Trwa to jednak tylko  moment - pojawia się wtedy błękitny, krótkotrwały płomień, a krzew nie ulega uszkodzeniu. Niektórzy twierdzą , że to właśnie ta roślina jest gorejącym krzewem wspomnianym w Biblii. Badacze nie zgadzają się jednak z tym stwierdzeniem, twierdząc, że dyptam nigdy nie rósł w Egipcie, Izraelu czy Palestynie. 

Dyptam to nie tylko piękna ozdoba ogrodu (choć w czasie upałów i niebezpieczna - ze względu na ryzyku oparzeń skóry). Od najdawniejszych czasów doceniano go ze względu na właściwości oczyszczające i odtruwające organizm. Pisała o nim średniowieczna uzdrowicielka – święta Hildegarda z Bingen. Według świętej Hildegardy dyptam ma wzmacniać ukrwienie oraz pomagać na zwapnienie naczyń krwionośnych, kamienie nerkowe i żółciowe. Dyptam łagodzi niektóre bóle serca oraz obniża poziom złego cholesterolu. Uzdrowicielka radziła, by spożywać 1-2 szczypty ususzonego i sproszkowanego ziela przez kilka miesięcy (nie dłużej niż pół roku). 




Dyptam jesionolistny został opisany po raz pierwszy w chińskich tekstach medycznych ok. 600 r. Starożytni Chińczycy traktowali dyptam jako remedium na przeziębienia, ból głowy i bóle reumatyczne. Grecka nazwa rośliny - dictamnos - wywodzi się od nazwy gór na Krecie - Dicte oraz słowa thamnos = krzak. Krzew ten wymieniają Virgyl i Arystoteles, natomiast pewne informacje dotyczące leczniczego zastosowania dyptamu jesionolistnego pochodzą z XII w.

Jakie działanie lecznicze ma liść dyptamu?

- Przeciwzapalne.

- Działa odtruwająco.  Jest pomocny jest przy usuwaniu szkodliwych substancji z organizmu. Pobudza wydzielanie moczu.

- Poprawia trawienie. Łagodzi niestrawność, kolki i wzdęcia.

- Łagodzi nieżyt przewodu pokarmowego.

- Poprawia krążenie krwi i limfy w kończynach, a także w mózgu i w sercu.

- Nasila słabą menstruację i przyspiesza jej pojawienie się,

- Działa uspokajająco.

- Zewnętrznie - może być użyty do oczyszczania cery. Napar z liści działa odkażająco na skórę, hamuje powstawanie zmian ropnych i trądzikowych. Dyptam wzmaga procesy odtruwania skóry.


Jak stosować liść dyptamu?

NAPAR

1g suchego lub 2g świeżego liścia dyptamu na filiżankę wrzącej wody. Jak poleca dr Henryk Różański napar należy pić 2-3 razy dziennie.

NALEWKA

100 g suchych lub świeżych liści dyptamu należy rozdrobnić i od razu zalać 500 ml alkoholu 50-60%. Odstawić w ciemne miejsce na 1-2 tygodnie, co jakiś czas wstrząsać. Przefiltrować. Zażywać po 15 ml 1 raz dziennie przy zaburzeniach krążenia limfy oraz krwi w kończynach, ponadto w okresie przekwitania przy objawach nerwicowych i krążeniowych. Jeżeli do 100 ml nalewki dodamy 100 ml syropu klonowego, z agawy, melasy lub miodu to uzyskamy doskonały syrop przydatny w uporczywym kaszlu, chrypce i zaflegmieniu oskrzeli. Syrop taki zażywa się 3-4 razy dziennie po 1 łyżce.

Przeciwskazania

- Nie stosować w ciąży, przy karmieniu piersią. Dyptam może wywołać poronienie!
- Kurację dyptamem należy wykonywać jesienią i zimą, gdyż wiosną i latem ekspozycja na słońce może wywołać oparzenie (dyptam stosowany zewnętrznie ma działanie fotouczulające).

Źródła:

Komentarze