Bażyna czarna – właściwości lecznicze i zastosowanie

Bażyna czarna – Empetrum nigrum L.
Surowiec leczniczy: ziele, owoc.

Co zawiera: trójterpeny (kwas ursolowy), flawonoidy (rutyna, kaempferol, kwercetyna, izokwercytryna), glikozydy fenolowe, fenolokwasy (kawowy, benzoesowy, elagowy), garbniki, leukoantocyjany, woski, cukry. Glikozyd antocyjanowy delfinidyny nosi nazwę empetryny (empetrinum).

Bażyna to niewielka krzewinka pokrojem przypominająca wrzos. Spotkać ją możemy także w Polsce, kwitnie na różowo, czerwono lub purpurowo. Wytwarza kuliste, czarne owoce, które jak najbardziej są jadalne. Stanowią one bogate źródło antocyjanów, podobnie jak owoce borówki. Bażyna jest typowym ziołem urologicznym. Stanowi mocniejszą alternatywę dla wrzośca. Działa moczopędnie, przeciwkamiczo i oczyszczająco na układ moczowy.



Jakie zastosowanie ma bażyna czarna?

- Działa wyraźnie moczopędnie, rozkruszająco na złogi moczowe (szczególnie polecane są gorące herbatki pite na czczo, często porcjami po 100 ml dziennie). Przeciwdziała kamicy moczowej. Oczyszcza układ moczowy z bakterii i piasku moczowego, kryształków kwasu moczowego. Herbatki z bażyny działają odkażająco na układ moczowy oraz przewód pokarmowy.

- Wykazuje działanie przeciwzapalne (6). Znosi stan zapalny w układzie moczowym, powstrzymuje krwiomocz i białkomocz.

- Hamuje stany zapalne w przewodzie pokarmowym.

- Jagody bażyny czarnej – w związku z wysoką zawartością flawonoidów wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwrakowe (1),(5).

- Działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwgrzybiczo. (2).

- Odwar z ziela łagodzi objawy niestrawności, choroby wrzodowej i zespołu jelita drażliwego, prawdopodobnie dzięki wpływowi antocyjanów, fenolokwasów i flawonoidów. Nadaje się do leczenia biegunek i zaburzeń trawiennych u dzieci.

- Działa lekko ściągająco na błony śluzowe.

- Obniża poziom cukru we krwi (przy 3-4 miesięcznym zażywaniu naparu po 200 ml dziennie).


ZEWNĘTRZNIE:

- Okłady z odwaru lub naparu z ziela (lub owoców) nadają się do leczenia wspomagającego stanów zapalnych spojówek, powiek, naczyniówki i tęczówki (okłady 30-minutowe robione 1 raz dziennie). Okłady można robić na przemęczone, przekrwione oczy.

- Hamuje drobne krwawienia.

Naparem lub odwarem można przemywać skórę z problemami naczyniowymi i trądzikiem różowatym.



Bażyna czarna - jak można ją stosować?


NAPAR Z ZIELA

1 łyżkę suchego ziela lub owoców bażyny czarnej zalewamy 1 szklanką wrzącej wody. Przykrywamy i odstawiamy na 20-30 minut, po czym przecedzamy. Pijemy 2-4 razy dziennie po 100 ml ( w zależności zależnie od potrzeby i rodzaju dolegliwości). 

Jeśli surowiec pogotujemy na małym ogniu 5-8 minut uzyskamy ODWAR, który podobnie stosujemy. Do okładów na oczy najbardziej polecany jest właśnie odwar - z uwagi na lepsze parametry czystości mikrobiologicznej.

OWOCE BAŻYNY

Owoce spożywać można świeże (wywar, intrakt, nalewka) lub po wysuszeniu (zmielone jako proszek, napar, nalewka).

Sproszkowane owoce: 1/2 łyżeczki suchych sproszkowanych owoców na miodzie 1-2 razy dziennie.

Ziele bażyny czarnej możesz kupić tutaj: KLIK

Źródła:

Komentarze