PIEPRZ DŁUGI (pieprz długokłosy) - właściwości, zalety i zastosowanie pieprzu długiego

Pieprz długi (łac. Piper longum) - zwany jest też Pieprzem Jawajskim lub Pieprzem Indonezyjskim. W Indiach mówi się na niego pippali, posiada dość spore ziarna, wyglądem nie przypominające czarnego pieprzu, a raczej czarne kłosy zboża o długości ok. 5 cm. Pochodzi on z południowo-wschodniej Azji, w Starożytności był bardzo popularny i ceniony. Uważa się, że to właśnie pieprz długi był pierwszą przyprawą z rodzaju Piper L. szeroko stosowaną zarówno jako składnik leków, jak i pokarmów.
Po dziś dzień pieprz ten stosuje się w tradycyjnych indyjskich systemach leczniczych m.in. w Ayruvedzie. Wchodzi w niej w skład 220 tradycyjnych leków, które wspomagają leczenie wielu różnych chorób. Ponownie odkrywamy jego zalety smakowe, zapachowe i lecznicze we współczesnej kuchni.




JAKI SMAK MA PIEPRZ DŁUGI

Ta indyjska odmiana pieprzu ma dużo bardziej ostry smak niż ten stosowany w Europie, jednak pieprz długi wyróżnia się przede wszystkim słodkawą nutą i korzennym, przyjemnym aromatem. Całe ziarna w odróżnieniu od czarnego pieprzu można wąchać bez obaw i z niekłamaną przyjemnością dla nosa ;)
Pieprz czarny pozostawia dość długo palące uczucie w ustach, natomiast długi pieprz zapewnia kojące odczucie orzeźwienia.


WŁAŚCIWOŚCI LECZNICZE PIEPRZU DŁUGIEGO

  • Antynowotworowe. 
  • Pieprz długi zawiera około 6% piperyny, czyli nieco więcej niż pieprz czarny, a także olejki eteryczne, w których skład wchodzi m.in. piperlongumina. Wg najnowszych badań naukowych substancja ta hamuje tworzenie macierzystych komórek nowotworowych oraz przekształcanie zdrowych komórek w patologiczne. Wykazano, że piperlongumina może obniżać poziom stresu, działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie, przeciwskurczowo, przeciwbakteryjnie i przeciwrobaczo. Z kolei alkaloidy wyizolowane z pieprzu długiego zdolne są do ochrony neuronów przed uszkodzeniami i reakcjami zapalnymi.
  • Odmładzające.
  • Regenerujące.
  • Poprawia przemianę materii.
  • Działa przeciwcukrzycowo.
  • Poprawia pamięć i funkcje poznawcze.
  • Wzmacnia odporność całego organizmu.
  • Poprawia przyswajanie i wzmacnia siłę działania innych ziół.
  • Według naukowych publikacji wspomaga leczenie m.in choroby Parkinsona, zakrzepicy, padaczki, hiperglikemii, astmy, wrzodów żołądka i dwunastnicy. [1]
  • Łagodnie obniża gorączkę.
  • Mówi się, że największa siła pippali tkwi w zdolności odmładzania płuc i układu oddechowego.



fot. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=182313


PIEPRZ DŁUGI W KUCHNI

Można stosować go jako zamiennik czarnego pieprzu. 
W kuchni pieprz długi jest idealny do bulionów, marynat, dań ostrych i słodko-kwaśnych oraz do wszelkiego rodzaju mięs, grzybów, warzyw, ryb, owoców morza i serów. Można używać go także do przetworów owocowych, kompotów, deserów, kawy i czekolady. 

Możemy rozetrzeć go w moździerzu, pokroić lub zmielić w młynku. Do marynat słoikowych może być dodawany w całości. 

Zdziwić może fakt, że im dłużej podgrzewamy potrawę z dodatkiem pieprzu długiego, tym staje się ona coraz bardziej pikantna.


Tym, którzy jeszcze nie znają tej przyprawy, polecam!
Świetnie podkreśli smak naszych dań, wypieków i deserów ;)


Pieprz długi można kupić np. tutaj 👉 KLIK

Komentarze