LIŚĆ JEŻYNY - niezawodny środek leczniczy na wiele chorób!

Liść jeżyny

Jako środek leczniczy liść jeżyny była znany i ceniony już w starożytności, Dioskurides stosował okłady z liści do leczenia różnych chorób skórnych. Liście jeżyn od czasów starożytnych były wykorzystywane jako lek w walce z chorobami skóry, takimi jak np. liszaje czy wypryski. Ale napar z liści jeżyny przydaje się również w wielu innych chorobach, takich jak np. grypa, przeziębienie, stany zapalne żołądka lub gardła. Zawarte w liściach związki czynne działają moczopędnie i napotnie, ułatwiają usuwanie toksycznych metabolitów z moczem i regulują przemianę materii. 

Liść jeżyny swoje główne działanie zawdzięcza obecności garbników hydrolizujących (galotanina, elagotanina dimeryczna) i proantocyjanidynom. Związkami czynnymi są także kwasy organiczne (cytrynowy, izocytrynowy, jabłkowy, bursztynowy, askorbowy), flawonoidy, triterpeny i sole mineralne.

Ze względu na zawartość garbników, liść jeżyny ma zastosowanie jako środek ściągający, przeciwbiegunkowy i przeciwkrwotoczny. Podawany wewnętrznie, doustnie w biegunkach i w stanach zapalnych, w chorobie wrzodowej.
Do innych właściwości leczniczych zalicza się działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i przeciwzapalne. 

jeżyna na słodko



napar z liści jeżyny


Zastosowanie lecznicze LIŚCIA jeżyny

- Grypa, przeziębienie,

- Gorączka, (udrażnia drogi oddechowe i działa napotnie). 

- Do płukania w stanach zapalnych gardła i błony śluzowej jamy ustnej, 

- Przy pleśniawkach i zapaleniu jamy ustnej (do płukania).

- Do kąpieli w chorobach skóry, w trądziku i egzemie. 

- Choroba reumatyczna, 

- Choroby żołądka i jelit, 

- Przy wzdęciach i innych chorobach przewodu pokarmowego.

- W przypadku przewlekłych zapaleń błony śluzowej, kiedy w przewodzie pokarmowym nadmiernie rozwija się flora bakteryjna i pojawiają się skłonności do wzdęć oraz biegunek,

- Przy bólach wyrostka robaczkowego, 

- W nadmiernych krwawieniach miesiączkowych i białych upławach. 


Liście jeżyny - jak stosować?

Napar z liści jeżyny

(Napar z liści stosujemy przeciwbiegunkowo, a wywar przy stanach gorączkowych, grypie, przeziębieniu, anginie, nieżycie górnych dróg oddechowych, także w krwawieniach z przewodu pokarmowego).

1-2 łyżki suszonych, rozdrobnionych liści zalewamy szklanką wrzącej wody. Pijemy często i małymi porcjami. Dziennie 2-3 szklanki naparu. Środek bezpieczny. W przypadku odwaru: gotujemy 10 minut.

Kąpiele w odwarze z liści i ziela jeżyny

3 - 4 garście liści lub ziela na 4 - 5 litrów wody, gotować pod przykryciem 2 - 4 minuty od zawrzenia. Działają nie tylko ogólnie wzmacniająco, ale przede wszystkim oczyszczają skórę z krost i różnych wyprysków.


A gdzie można kupić suszone liście jeżyny?
Liście jeżyny kupisz tu: KLIK


Źródła:
- rozanski.li/?p=1134
- panacea.pl/articles.php?id=3606
- ziola.pisz.pl/jezyna/

Komentarze

  1. Moj maz cierpi na luszczyce.Zrobil sobie trzy kapiele w wywarze z lisci jezyn i jest wielka poprawa.Zmiany na skorze w wielkim stopniu poznikaly.

    OdpowiedzUsuń
  2. ps.liscie z jezyn przynieslismy z lasu.Najlepsze sa napewno zbierane wiosna , ale i te teraz zebrane w sierpniu dzialaja.Maz kapiele zamierza kontynuowac i bardzo jestesmy ciekawi koncowego efektu. Byc moze maz pozbedzie sie uporczywach zmian luszczycowych na swoim ciele. Na wyjazd nad Morze Martwe nas niestety nie stac.Nasz znajomy musi jezdzic nad Morze Martwe dwa razy w roku bo raz za malo - zmiany luszczycowe po jakims czasie od pobytu nad morzem niestety wracaja. Zobaczymy jak spisza sie liscie z jezyn. Jestesmy pelni nadziei. Pozdrawiamy wszystkich czytajacych ten wpis i zyczymy duzo slonca w sercu.

    OdpowiedzUsuń
  3. JAKA GŁUPIA KOŃCÓWKA GDZIE można kupić liście , można je zerwać w lesie -L E N I U .

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz