Groch - to nie tylko dodatek do potrawy wigilijnej
Groch chociaż jest bardzo cennym źródłem składników odżywczych nie jest wciąż wystarczająco doceniany. Mi groch kojarzy się z Wigilią - przecież wigilijny groch z kapustą na stole wigilijnym być musi! Nie wyobrażam sobie bez tej wspaniałej potrawy świąt. Taką kapustę u mnie w domu jada się z olejem - lnianym lub konopnym. To dopiero smak...
Groch jest niezwykle cenną i pożywną rośliną. Był on i jest wysoce ceniony za posiadane właściwości lecznicze. Medycyna ludowa już od najdawniejszych czasów, wykorzystywała go do wzmocnienia organizmu, po przebytych ciężkich chorobach.
Właśnie to w zbliżającym się okresie zimowym powinniśmy postawić na wprowadzenie do naszej diety grochu, który skutecznie zapobiegnie wszelkim niedoborom witamin i składników mineralnych oraz będzie smacznym, pożywnym i zdrowym daniem!
Właściwości odżywcze grochu
- Zawiera bardzo duże ilości błonnika pokarmowego -15g! Błonnik nie ulegając trawieniu w przewodzie pokarmowym, usprawnia pracę jelit, pomaga zapobiegać takim schorzeniom jak uchyłkowatość jelit czy zespół jelita drażliwego. Obniża on także poziom cholesterolu.
- Należy do roślin zasadotwórczych, jest więc doskonałym pokarmem odkwaszającym organizm!
- Ma niski indeks glikemiczny, tzn. po jego spożyciu glukoza z węglowodanów uwalniana jest powoli i stopniowo, co zapobiega przez dużymi „skokami” cukru we krwi i nagłym napadom głodu.
- Zalecany jest w diecie cukrzycowej, pomaga w cukrzycy typu 2.
- Zalecany jest też kobietom w ciąży i karmiącym matkom, ponieważ posiada duże zasoby kwasu foliowego, niezbędnego w prawidłowej syntezie wewnątrz komórkowego DNA.
- Jest wysoko cenionym źródłem białka przez wegetarian, zawarte w grochu witaminy i składniki mineralne, doskonale uzupełniają bezmięsną dietę.
- Zwalcza wolne rodniki, wzmacnia układ immunologiczny.
- Wzmacnia serce, chroni przed udarem i miażdżycą.
- Obniża nadciśnienie tętnicze.
- Chroni przed anemią.
- Wzmacnia żołądek, śledzionę, trzustkę, nerki, wątrobę,
- Zapobiega kamicy nerkowej i wątrobowej.
- Zapobiega chorobom reumatycznym.
- Utrzymuje równowagę kwasowo-zasadową organizmu, zapobiegają odkładaniu się kwasu moczowego w stawach, zapaleniu pęcherza moczowego.
- Oczyszcza jelita, zapobiega zapaleniom wyrostka robaczkowego.
- Reguluje wypróżnienia i zapobiega zaparciom.
- Wzmacnia wzrok, zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej i katarakty.
- Jest pomocny w różnego rodzaju obrzękach, w zwalczaniu pryszczy, trądzika i innych skórnych wykwitów.
- Wzmacnia włosy i paznokcie.
A wady?
Groch powoduje powstawanie gazów zarówno w żołądku, jak i w jelitach.
Z tego powodu, groch uznany jest za roślinę wzdęciogenną i ciężkostrawną.
Istnieją jednak sposoby zapobiegające powstawaniu gazów po spożyciu grochu: wystarczy wymoczyć groch w wodzie przez co najmniej 3 godziny, następnie go przepłukać zimną wodą i gotować w kolejnej porcji wody. Ta metoda sprawia jednak, iż duża część witamin ulega wypłukaniu.
Wiele przypraw neutralizuje ciężkostrawność grochu. Należą do nich: oczywiście majeranek, kminek, koper, imbir, pieprz czarny, bazylia.
"Kiedy groch w chałupie, a kapusta w kłodzie, to bieda nie dobodzie".
Groch (cały łuskany, a także połówki, a nawet przyprawę do grochówki) możecie kupić w tym sklepie: KLIK
Źródła:
dietetycy.org.pl/groch-wlasciwosci/
zdrowieznatury.blox.pl/2012/09/GROCH.html
Komentarze
Prześlij komentarz